Náboženské války stahují svět do pekla. Jaroslav Bašta připomněl něco, o čem se dnes příliš nemluví

11.06.2017 7:39 | Zprávy
autor: mp

Evropa si před pár stovkami let prošla náboženskou válkou. Mezi lety 1618 až 1648 se vzájemně vybíjeli katolíci a protestanti. V obrovských počtech. Teď se zdá, že se cosi podobného děje v muslimském světě. Dvě odnože islámského náboženství stojí proti sobě. Jejich střet je o to hrozivější, že Rusko jako velmoc podporuje šiity a Západ podporuje sunnity. Jaroslav Bašta se zamýšlí nad dopady této války na Českou republiku.

Náboženské války stahují svět do pekla. Jaroslav Bašta připomněl něco, o čem se dnes příliš nemluví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

V muslimském světě proti sobě už dlouho vedou válku šíité a sunnité. Někdejší diplomat v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se v komentáři pro server První zprávy zamýšlí nad touto islámskou náboženskou válkou. V prvé řadě zdůrazňuje, že by pro nás nemusela ta válka být tak hrozivá, kdyby se do ní nepletly velmoci. Už od dob studené války je to tak, že Sovětský svaz a dnes Rusko stojí na straně šíitů a dnes nejsilnější šíitské země Íránu. Spojené státy a jejich západní spojenci podporovali a podporují sunnity v čele se Saúdskou Arábií.

„Jak už to tak v historii občas bývá, evropským (západním) problémem jsou naši spojenci, především Saúdská Arábie, která exportuje nejradikálnější podobu islámu, wahhábismus, a sponzoruje prakticky všechny teroristické organizace, včetně těch, které vraždí v Evropě i ve Spojených státech. V tomto případě je zásada, že „nepřítel mého nepřítele je mým přítelem“ poněkud sebevražednou mantrou. Své by o tom mohly vyprávět oběti teroristických útoků v USA (2001), Madridu, Londýně, Paříži, Bruselu atd.,“ píše Jaroslav Bašta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …