Náčelník generálního štábu Opata navštívil vojáky v Mali a Iráku

24.11.2018 8:28 | Zprávy

Náčelník generálního štábu Aleš Opata od středy do pátku navštívil české vojáky v Iráku a v Mali. Na iráckých základnách Camp Dublin a Balad se potkal s výcvikovými jednotkami chemického vojska, Vojenské policie a Policie ČR a s leteckými instruktory, kteří školí irácké piloty a personál českých bitevníků L-159. V Mali v hlavním městě Bamaku se setkal s vojáky, kteří mají na starosti ochranu výcvikové mise Evropské unie. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Opata podle ní vojákům také přivezl vánoční dárky a pozdravy z domova.

Náčelník generálního štábu Opata navštívil vojáky v Mali a Iráku
Foto: Radim Panenka
Popisek: Generálporučík Aleš Opata, nový náčelník Generálního štábu Armády ČR

V Iráku Opata nejprve navštívil základnu Camp Dublin, kde od poloviny roku sídlí 1. úkolové uskupení AČR Irák. Má na starosti zajistit podporu českých jednotek na území Iráku a Kuvajtu. „Logisticky tak podporují příslušníky výcvikových jednotek chemického vojska a Vojenské policie a 6. leteckého poradního týmu L-159 Irák v rámci operace Inherent Resolve,“ podotkla Dvořáková.

Vojenští policisté cvičí společně se státními policisty a s příslušníky Útvaru rychlého nasazení (URNA) irácké policisty ve zvládání davu, první pomoci a pokročilé policejní taktice. „Je nás tu sedm a spolu s kolegy z Finska, Kanady, Itálie a Švédska cvičíme jak začátečníky, tak pokročilé i budoucí instruktory,“ řekl rotmistr R. D. Jeho kolega praporčík M. P. poznamenal, že schopnosti jejich studentů jsou různé, někteří jsou i negramotní. Místní policisté jsou ale podle něj velmi motivovaní a chtějí se učit.

Čeští chemičtí instruktoři působí na asi 20 kilometrů vzdálené základně Al-Taji. Devět chemiků školí irácké chemické specialisty v ochraně proti zbraním hromadného ničení. „Místní studenti jsou jiné povahy a kultury. Snažíme se jim přizpůsobit, pochopit jejich zvyky a vnímání studia,“ podotkl nadporučík J. Š. Dodal, že jejich studenti jim popisují své praktické zkušenosti s útoky chlórem nebo yperitem. Podle velitele jednotky nadporučíka Františka Chutěje Češi učí Iráčany dekontaminaci, výstraze a varování nebo sbírání vzorků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Musíme stavět rychleji, levněji a chytřeji

Souhlasím s vámi, ale nezapomněl jste taky na jednu důležitou věc a tou je kvalita? Proč jsou u nás silnice a mnohdy i dálnice v tak hrozném stavu? A k té rychlosti, do teď jsem nepochopil, proč u nás výstavba tak dlouho trvá? Vždyť nejsme schopni ani dodržet původní termíny - viz třeba dálnice do P...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…