Nácíčkové, koblihožrouti. Milion chvilek pro demenci, ambasáda USA. Česko si nadává za Staromák

30.04.2019 8:21

Česká spisovatelka Jenny Nowak se vrátila ve svém komentáři k deštníkům, které byly k vidění na demonstraci proti premiéru Andreji Babišovi a nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Babiš se nad jejich stejností pozastavil ve vysílání České televize. Příznivkyně demonstrantů Nowak pak ve svém příspěvku ironicky poznamenala, že je lidé měli od americké ambasády.

Nácíčkové, koblihožrouti. Milion chvilek pro demenci, ambasáda USA. Česko si nadává za Staromák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, den před jmenováním Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Do protestů se přihlásilo kolem stovky měst a obcí

„Už když jsem četla o super nápadu rychle dnes nakoupit tyhle krásné deštníky (měli jich už jen 600) a na demonstraci je rozprodat, bylo mi jasný, co kolem toho koblihožrouti nadělají. Kdo to rozdával? Kdo to platil? To zas nakoupila US ambasáda! A tak dále. Dalo se čekat. No a už o nich mele i Babiš,“ poznamenala Nowak.

Fotogalerie: - Klíči proti Benešové

Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, ...
Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, ...
Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, ...
Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, ...
Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, ...
Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, ...

Anketa

Chcete, aby Babiš skončil za Čapí hnízdo v kriminále?

11%
78%
hlasovalo: 14165 lidí

Babiš totiž večer v České televizi řekl, že lidé mají právo vyjádřit jiný názor, považuje to za důkaz, že v Česku funguje demokracie a svoboda. Pozastavil se nicméně nad tím, že účastníci protestu v Praze měli stejné transparenty i stejné deštníky. Znovu odmítl názor demonstrujících, že výběrem Benešové chce ovlivnit další vývoj kauzy Čapí hnízdo, v níž policie navrhla obžalovat i předsedu vlády. „Čapí hnízdo nikoho nezajímá,“ prohlásil Babiš.

„Pokoukejte se, nácíčci a Tomášku Okamurovic – takhle má vypadat demonstrace,“ poznamenala Nowak a sdílela také fotografii z akce. 

Následně si rýpla do hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, který v průběhu odpoledne psal na svůj facebookový profil komentáře. „Ovčáček se nám zase vzteká. Vytáčí ho, že si lidi dovolujou využívat ústavního práva na shromáždění, a ještě k tomu v politickém diskuzním pořadu drze mluvit o tom, že se nějaká demonstrace bude konat. Tak ať je nás tam dnes hodně, třeba Jiřík už vzteky pukne,“ poznamenala s úsměvem.

„Citát pro tento týden: Je nebezpepčné zpolitizování akademické půdy a politická ‚angažovanost‘ univerzitních profesorů. Ať je to směrem doleva, či doprava, výsledek je katastrofální, neboť jde vždy o otrávení studnic pravdy,“ napsal v reakcích mimo jiné Ovčáček.

„Takže se pospojovali neobolševičtí Piráti, podivně placené neziskovky a neúspěšní politici a celé se to jmenuje Milion chvilek nenávisti,“ okomentoval dále Ovčáček.

„Smysl té včerejší demonstrace objasnila až přítomnost Bohuslava Sobotky – člověka, který Babiše přivedl do vlády. Fakt, že ho lidé kolem nevypískali, je symbolický – příště si mezi ty ovce půjde stoupnout Babiš,“ poznamenal právník Tomáš Tyl. Snímek Sobotky je pak k vidění na falešném účtu kancléře Vratislava Mynáře.

„Tak se nám včera na Staromáku sešli všichni voliči TOP 09, STAN a Bohuslava Sobotky, paní Müllerová.“ „A co chtěli, pane Švejk?“ „Rozevírali lautr stejné deštníky a fotili se do Čubičky, paní Müllerová.“ Tak zní pak aktuální status k včerejším demonstracím hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka.

„Sepisuji stručný článek o dnešní demonstraci. Myslíte, že je vhodné nazvat jej ‚Milion chvilek pro demenci‘?“ zeptal se bloger Luboš Zálom.

Přes nepříznivé počasí se včera v Praze sešly tisíce lidí k protestu proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a plánované změně v čele Ministerstva spravedlnosti. Staroměstské náměstí, kam přišli v pochodu z Hradčan, zaplnili zhruba ze tří čtvrtin. Podle organizátorů jich bylo asi 15 000. Protesty se konaly i v dalších větších městech. Babišovi odpůrci ze spolku Milion chvilek se obávají, že v Česku je ohrožena nezávislost justice. Pokud do vedení Ministerstva spravedlnosti nastoupí Marie Benešová, protest chtějí za týden zopakovat s účastí politiků. Premiér Babiš soudí, že lidé mají právo vyjádřit jiný názor, znovu ale odmítl souvislost mezi jmenováním Benešové a vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo, v níž čelí obvinění.

Spolek demonstraci svolal právě na protest proti dosazení Benešové do čela české justice. Premiér poradkyni prezidenta Miloše Zemana a exministryni spravedlnosti navrhl jmenovat na místo dosavadního ministra Jana Kněžínka (za ANO). „Nechceme, aby premiér Babiš dostal justici pod kontrolu účelovou výměnou ministra spravedlnosti den poté, co policie navrhla Babišovu obžalobu,“ uvedli organizátoři. Spolu s dalšími novými členy kabinetu se Benešová ujme funkce v úterý. Babiš i Benešová odmítají, že by chystali personální změny ve státním zastupitelství.

Předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář lidem na Staroměstském náměstí řekl, že si nepřejí ovládnutí justice premiérem a Hradem. Protest podle něj požaduje nezávislého ministra spravedlnosti, a tím Benešová není. Cílem také je, aby do rozhodnutí soudu o Babišovi nenastaly změny na Nejvyšším a vrchních státních zastupitelstvích. Pokud Benešová na ministerstvo nastoupí, za týden se podle Mináře uskuteční další protest opět na Staroměstském náměstí.

Demonstranti drželi vlajky ČR a Evropské unie, na transparentech měli nápisy Demisi! a Rezignace! nebo vyobrazení Babiše s Kněžínkovou hlavou a textem Spravedlnost jsem já. Některé nápisy byly namířené i proti Zemanovi. Při pochodu z Hradčan účastníci skandovali: Nezávislost justice!, Benešovou nechceme!, Babiše do koše!, Demisi!, Chceme právní stát! nebo Máme toho dost! Stovky lidí se před deštěm kryly deštníky v barvách trikolory, kterých pořídili organizátoři 600.

Babiš nechce „do tepláků“, a Pražský hrad proto hledal ministryni, která by dokázala justici ochočit, řekl účastníkům na Staroměstském náměstí ředitel protikorupční organizace Transparency International ČR David Ondráčka. Lidé opakovaně skandovali Hanba! a Nejsme slepí! nebo pískali. Zhruba hodinovou demonstraci na Staroměstském náměstí zakončil zpěv státní hymny.

Demonstrace za nezávislost české justice byla svolána také v desítkách dalších měst. V Liberci se podle odhadu ČTK sešla zhruba stovka lidí, dvě stovky v Olomouci, Ostravě a Českých Budějovicích, víc než 500 v Hradci Králové. V Brně se podle odhadu zpravodaje ČTK shromáždilo nejméně 3 500 lidí.

Sdružení Milion chvilek vzniklo předloni po sněmovních volbách. Babiše vyzvalo k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména to, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR. Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové loni v únoru s kampaní Milion chvilek pro demokracii. Za sto dní chtěli získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády. Petici dosud podepsalo víc než 333 000 lidí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prasárničky! Na Klause ml. udeřilo: Jde o zločinné uprchlíky. Zásadní info

7:03 Prasárničky! Na Klause ml. udeřilo: Jde o zločinné uprchlíky. Zásadní info

Poslankyně ODS Jana Černochová nenechala nit suchou na svém bývalém kolegovi Václavu Klausovi mladší…