Nadšený Kundra z Respektu chválí Petříčka. Hlavně za to, že hned po jmenování jel do Berlína

20.10.2018 21:23 | Zprávy
autor: nab

Fakt, že si nový šéf české diplomacie Tomáš Petříček vybral jako cíl své první cesty právě Německo, velmi oceňuje redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundra. A důvody? Na Německo se prý část naší politické elity a veřejnosti stále dívá s nedůvěrou. Nový ministr zahraničí tím dal podle novináře najevo, že to není namístě, protože se naopak jedná o našeho blízkého partnera. Nicméně měl by se prý připravit na daleko těžší část. A sice dokázat ve své nové funkci prosadit to, co považuje za důležité.

Nadšený Kundra z Respektu chválí Petříčka. Hlavně za to, že hned po jmenování jel do Berlína
Foto: repro ČT
Popisek: Tomáš Petříček

A bezesporu tomu v případě Německa podle Kundry skutečně tak je. Obchodujeme s ním v našem regionu daleko široko nejvíc a kancléřka Angela Merkelová má vzhledem ke svým kořenům z východu Německa pochopení pro země jako Česko. Její politika je spíše konsensuální, nemá tendenci někoho drtit silou, říká novinář.

Obě země se tak prý mohou vzájemně doplňovat a obohacovat mnohem víc, než to dosud dělají. Když už nic jiného, Petříček podle Kundry prokázal dobrý politický instinkt. „Česko bude mít v dalších měsících v EU různé zájmy – a některé z nich je snazší prosadit, když se na nich budeme schopni domluvit právě s Němci,“ míní Kundra.

Nícméně cesta do Berlína je pro nového ministra zahraničí tím lehčím krokem, který Petříček podstoupil. Ta těžší část bude podle Kundrových slov v tom, že politiku Ministerstva zahraničních věcí bude chtít ovlivňovat Miroslav Poche a Petříček se od něj musí dříve či později emancipovat. A to stejně jako od prezidenta Miloše Zemana, od premiéra Andreje Babiše – a částečně i od svého stranického předsedy Jana Hamáčka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šel mezi chvilkaře. Nebyli rádi. Zejména Minář

7:30 Šel mezi chvilkaře. Nebyli rádi. Zejména Minář

Aktivista, influencer a také zaměstnanec Ministerstva životního prostředí ČR František Kubásek vyraz…