Napětí ve vládě nepolevuje: Babiš dnes znovu dorazí za Zemanem

24.07.2019 6:08

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO) budou dnes v Lánech jednat o řešení situace kolem ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), uvedla ČTK.

Napětí ve vládě nepolevuje: Babiš dnes znovu dorazí za Zemanem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman a Andrej Babiš

Babiš na konci května na žádost sociální demokracie navrhl jeho odvolání a jmenování Michala Šmardy (ČSSD). Zeman slíbil, že Staňka odvolá k 31. červenci, nepotvrdil ale, že Šmardu jmenuje. ČSSD pohrozila odchodem z vlády, pokud by nemohla sama rozhodovat o svých zástupcích v kabinetu.

Předsednictvo ČSSD minulý týden potvrdilo nominaci Šmardy a vyloučilo, že by přistoupilo na jiného kandidáta. Nesouhlasí ani s tím, že by byl vedením Ministerstva kultury dočasně pověřen jiný ministr za sociální demokracii. Předsedu strany Jana Hamáčka vyzvalo, aby zajistil respektování nominace a případně rozhodl o ukončení vládního angažmá ČSSD.

Babiš v minulých týdnech několikrát řekl, že si přeje pokračování vlády s ČSSD, která je podle něj úspěšná. Vyloučil také podání kompetenční žaloby na prezidenta. Pokud by vláda padla, chce Babiš o dalším postupu jednat s představiteli ostatních sněmovních stran.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Staněk podal demisi v polovině května, Zeman ji ale nepřijal, což mu Ústava umožňuje. Babiš poté na konci května na žádost ČSSD navrhl odvolání Staňka a jmenování Šmardy, kterému podle Ústavy prezident vyhovět musí. Zeman následně několikrát dal najevo, že by si přál Staňkovo setrvání v úřadu a mluvil o snaze smířit ho s Hamáčkem, kritizoval také Šmardu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zánik NATO a drastický plán EU. Vondra u Moravce říkal takové věci, že se Metnar nestíhal bránit. A pak si přisadil generál Pavel

15:33 Zánik NATO a drastický plán EU. Vondra u Moravce říkal takové věci, že se Metnar nestíhal bránit. A pak si přisadil generál Pavel

V druhé polovině nedělních Otázek Václava Moravce České televize se sešli ministr obrany za hnutí AN…