„Můj názor je, že EU je těžkopádný byrokratický mechanismus, který má ovšem na své straně tu velkou výhodu, že ho tvoří 28 velmi demokratických států. V tomto se skrývá pomalost rozhodování EU, ale ona je v té pomalosti zároveň skryta její největší síla,“ poznamenal hned v úvodu Romancov. Díky mechanismu rozhodování lze totiž předpokládat, že se toto společenství se bude měnit postupně, tedy evolučně, nikoli revolučně. „Myslím, že to stádium, do kterého se dostane, bychom mohli nazvat funkční konfederace,“ doplnil.
U nás je klid, ale nejde o samozřejmost. Toto nás může ohrozit
Z jeho úst však také zaznělo, že z EU se nestane federace, jak ji známe z USA, Oba tyto celky stojí na demokratických principech, v obou společenstvích se setkáváme s určitou těžkopádností a v obou spolcích to její občané tvrdě vyčítají. To ale neznamená, že v jiných částech světa je EU oceňována. „Není lepší hlasování, než je hlasování nohama. Není lepší indikátor bezpečnosti a prosperity určitého celku, než je jeho přitažlivost pro ostatní svět. A to jsou na jedné straně Spojené státy s Kanadou a na straně druhé je to Evropská unie,“ podal svůj pohled host.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp