Nasadit na uprchlíky vodní dělo je nepřijatelné, říká britský politik

16.09.2015 21:16

Uprchlická krize dál hýbe Evropou a je to znát i v Česku. Naši politici se vzácně takřka napříč politickým spektrem shodnou na tom, že povinné kvóty jsou nesmyslné a chceme si zachovat kontrolu nad tím, koho si k nám zveme. Je prý také třeba ocenit úsilí, které vynakládá Maďarsko na ochranu vnější hranice EU. Ukazuje se však, že Maďarsko nemá podporu všech.

Nasadit na uprchlíky vodní dělo je nepřijatelné, říká britský politik
Foto: David Hora
Popisek: Blokáda na hranici

Den za dnem se uprchlická krize dál zhoršuje a EU řeší, co s tím. Maďarsko už přijalo jasná opatření a vystavilo migrantům jasnou stopku. Ti teď hledají jiné cesty na Západ. Co bude dál? Právě o tom diskutovali hosté středečního speciálu ČT24. Do studia ČT dorazili úřadující předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík a křesťanský demokrat Ondřej Benešík, předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti.

Pánové se shodli na tom, že Maďarsko chrání hranice Evropské unie a v tom je třeba ho podpořit, neboť supluje práci, kterou měli odvádět už Řekové či Italové. „Maďarsko chrání své hranice a hranice Schengenu, což je jeho povinností. A je strašná škoda, že je v tomto evropská politika schizofrenní. Dokud nebudeme chránit vnější hranice Schengenu, pak ani debaty o kvótách nemají smysl,“ konstatoval Gazdík.

Bruselský zpravodaj Bohumil Vostal následně prozradil, že je Evropský parlament rozdělen v otázce přijetí povinných kvót, a to nikoli podle pravolevého dělení na politické ose, ale podle národního klíče. Stojí ovšem za pozornost, že Velká Británie se sice na kvóty netváří nijak nadšeně, ale jeden z labouristických politiků kritizoval použití vodních děl proti uprchlíkům v Maďarsku.

Jasné stanovisko předestřel i Benešík, podle jeho názoru dělá Evropská komise chybu, když se zabývá kvótami a úvahami o tom, kolik zaplatí každému uprchlíkovi na svém území. „My ty peníze utratit musíme, ale utrácejme je tam, kde je to mnohem efektivnější,“ apeloval na Brusel zákonodárce.

Ve studiu znovu a znovu zaznívalo, že uprchlíci v Česku opakovaně dostávají možnost požádat o azyl, ale drtivá většina běženců říká, že chtějí do Německa, protože tam mají příbuzné. „My nemáme nic proti pomoci uprchlíkům, ale nesouhlasíme s povinným principem přerozdělování. Přece když si někoho zvete, chcete mít kontrolu nad tím, koho si zvete,“ zdůraznil Benešík.

Gazdík následně vychválil vládu. „Já bych tady rád ocenil kroky vlády a ministra vnitra. Nestává se to často, aby opoziční politik chválil koalici, ale tady vláda jedná skutečně dobře,“ uvedl.

V Turecku lidé nevidí naději na lepší život.

Uprchlíci se snaží obejít maďarské překážky přes Chorvatsko, ale zatím jich není mnoho, takže tamní vláda situaci zvládá. Běžencům dokonce nabízí převoz přes své území. Ve studiu ovšem zazněly také informace z Turecka, kde bohužel uprchlíci nevidí nějakou životní perspektivu, nevidí možnost získat práci a důstojně žít. Proto odcházejí do Evropy. Benešík přesto trval na tom, že má smysl Turecku a jiným zemím výrazněji pomáhat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…