Teroidy, to je zvláštní název výstavy. Co si pod tím máme představit?
Veřejná prezentace digitálního katalogu, čítajícího 864 naskenovaných artefaktů – teroidů, představuje fenomén města a pevnosti Terezín viděný z nečekané, "neo-archeologické" perspektivy. Jedná se o část dlouhodobého neoarcheologického projektu “TEREZINALIA”, jehož tématem je sběr a digitalizace objektů z terezínského teritoria. Projekt digitálního katalogu, čítající několik set naskenovaných artefaktů nalezených v Terezínském prostředí – Teroidů, se snaží uchopit Terezín ze zcela nové perspektivy. Jednotlivé objekty jsou vyjímány ze sedimentů dlouhodobě usazovaných a převrstvujících se v prostředí městské krajiny, předměty se navíc nachází v různém stupni destrukce, patinace, či fragmentarizace.
Na vernisáži byla i hudba…
Součástí vernisáže bylo i audiovizuální pásmo kombinující živě zahraný set hudebního projektu DoShaska! doprovázející projekci Andere Seite Studia, která sestávala z prolínajících se obrazů „teroidů“. Typickým znakem tvorby projektu DoShaska! je propojení současné elektronické hudby s určitými postupy moderní „vážné“ hudby za využití klasických hudebních nástrojů i rozličných objektů jako zdrojů dalšího modulování a na sebe vrstveného zvuku, důraz na práci se zvukem, netradiční struktura skladeb, využívání hluků, ruchů, zvukových útržků filmů apod. a především neoddělitelné spojení s vizuální stránkou. V tomto případě, kdy byla vizuální složka speciálně pro tuto příležitost připravena tvůrci ASS, spojení zvuku a obrazu amplifikovalo záměr využití potenciálu „teroidů“ sdělovat nové obsahy a odhalovat cosi ze své vnitřní anorganické a kolektivní lokální paměti a také odlišné percepce místa. Výsledkem bylo temné introspektivní představení, hypnotického až zneklidňujícího charakteru se silným emocionálním nábojem a rituálním akcentem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava