Naše strategie je správná, řekl Kalousek k ekonomické recesi

14.08.2012 19:58

Fiskální strategie české vlády je správná, reagoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) o propadu české ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Umělé zvyšování hrubého domácího produktu (HDP) na dluh by podle něj přineslo závazky, které by pro českou společnost byly třikrát dražší a třikrát ničivější než úsporná vládní fiskální politika.

Naše strategie je správná, řekl Kalousek k ekonomické recesi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

Podle předsedy vlády Petra Nečase (ODS) má česká ekonomika zdravé základy, naopak podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky může za propad ekonomiky chybná rozpočtová politika vlády. Zjištění ČSÚ prý zhruba odpovídají vládním odhadům. "Veřejné finance máme pod kontrolou a na finančních trzích má Česká republika výbornou reputaci," zdůraznil premiér.

Rozhodně odmítám zjednodušení, uvedl ministr

Česká ekonomika zůstává podle statistiků v recesi. HDP ve druhém čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí podle předběžného odhadu ČSÚ klesl o 0,2 procenta, meziroční propad se prohloubil na 1,2 procenta. "Bylo by obrovským zjednodušením, kdybychom vnímali situaci v jednotlivých zemích podle jednoho jediného makroekonomického indikátoru a tím je HDP," uvedl Kalousek na tiskové konferenci. "Jsem hluboce přesvědčen, že fiskální strategie vlády je správná," prohlásil.

Podle lídra ČSSD Sobotky hospodářské výsledky v okolních zemích stoupají. "Pouze v České republice pokračuje recese," řekl na tiskové konferenci v sídle strany Sobotka. Vláda podle něj ekonomiku brzdí permanentním zvyšováním DPH a dalších nepřímých daní. "Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že je to důsledek chybné rozpočtové a daňové politiky současné vlády," uvedl Sobotka.

Podle analytiků za nižším výkonem hospodářství stojí klesající spotřeba domácností a nižší výdaje vlády. Dnes zveřejněná data podle nich zatím nenaznačují brzký obrat vývoje, takže za celý rok může podle nich hrubý domácí produkt klesnout až o procento. "Důvodem negativního vývoje je krize v eurozóně, která motivuje domácnosti více spořit a méně utrácet," míní premiér. Domácnosti podle něj spoří přesto, že jejich čisté příjmy podle posledních údajů vzrostly v prvním čtvrtletí o více než pět procent.

Ekonomický pokles nelze vysvětlovat ani úpravou sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na začátku roku, neboť pokles spotřeby začal už řadu měsíců před touto změnou, míní Nečas. Spotřeba podle něj navíc klesá zejména u položek v základní sazbě DPH, která se neměnila. "Lidé se tak pouze chovají opatrně a vytváří větší úspory. To je obecně ekonomicky racionální a pozitivní, neboť například rostou úspory lidí na stáří," uvedl premiér. To ale na druhou stranu má negativní dopady na ekonomiku a vývoj státního rozpočtu.

"Opatrnost domácností je nicméně jedna věc, nerealistické obavy druhá. Proto zejména opozici vyzývám, aby přestala domácnosti strašit různými katastrofickými scénáři," dodal předseda vlády. Kalousek připomněl, že v sousedním Polsku nyní vedou "daleko vášnivější diskuse", zda se díky hrubému domácímu produktu nedostávají do situace nezvladatelné dluhové služby.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Míšenci bývají hezcí lidé. Češi se bojí mísení kultur. Nová krev by jim prospěla,“ doporučovala u Drtinové novinářka Jezairiová

20:02 „Míšenci bývají hezcí lidé. Češi se bojí mísení kultur. Nová krev by jim prospěla,“ doporučovala u Drtinové novinářka Jezairiová

Novinářka Pavla Jezairiová byla hostem interview Daniely Drtinové na serveru DVTV.cz. Jezairiová se …