Naši policisté odhalili přes 3000 běženců. Jsou připraveni na další

16.10.2015 18:20

Policisté mají připravenou techniku pro případ obnovení kontrol na hranicích. Pomůžou třeba elektrocentrály a osvětlení od Správy státních hmotných rezerv. Zázemí na hranicích už mají policisté nyní. Na některých hraničních přechodech se například mohou schovat do mobilních buněk, k dispozici mají stany i mobilní toalety. ČTK o tom dnes informovala mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Naši policisté odhalili přes 3000 běženců. Jsou připraveni na další
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vozy

Česko se stalo součástí tzv. schengenského prostoru v roce 2007. Podle Schengenské dohody jsou střeženy vnější hranice EU, kontroly uvnitř unie, tedy na hranicích členských států, byly v ČR zrušeny přijetím této smlouvy. V uplynulých dnech ale některé země kvůli silné uprchlické vlně hraniční kontroly obnovily.

Kontroly zaměřené na pohyb běženců po Česku cizinecká policie zesílila v polovině června

Policisté na mnohých hraničních přechodech přišli o zázemí. Z někdejších celnic a policejních stanic na jižní Moravě se staly například obchody a penziony. Proto při případné obnově kontrol budou policisté potřebovat kromě zázemí i elektrocentrály a osvětlení. "Tuto techniku pro nás správa vyčlenila. Zůstane ve skladu a teprve po případném rozhodnutí vlády o obnově kontrol ji využijeme," uvedla Rendlová. Ve skladech je pro případ nouze připraveno 14 elektrocentrál a 18 kusů osvětlovací techniky.

Se zápůjčkou techniky od Správy státních hmotných rezerv počítá také jihočeská cizinecká policie. "Využili bychom je v případě nutnosti. Pokud bychom dostali pokyn zvýšit ostrahu hranic, přesunuli bychom techniku na potřebná místa," řekl dnes ČTK její mluvčí Miroslav Doubek.

Kontroly zaměřené na pohyb běženců po Česku cizinecká policie zesílila v polovině června, od poloviny září pak začala s namátkovými kontrolami na hranicích s Rakouskem. Od zesílení kontrol bylo k dnešku odhaleno 3111 běženců. Česko-rakouské hranice nyní hlídá 720 policistů.

Mnoho Evropských zemí se potýká s přílivem desetitisíců uprchlíků ze Sýrie a dalších zemí z Blízkého východu a severní Afriky, které se potýkají s násilím islámských radikálů. Jejich obyvatelé hledají útočiště v Evropě, zejména v Německu, Dánsku a ve Skandinávii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

21:35 Po pořadu ČT odsouzeni Václav Moravec, Babiš i Pirát Bartoš. Nadávky i nové informace

Dnešní vysílání pořadu Otázky Václava Moravce se přetřásalo v průběhu odpoledne i na sociálních sítí…