Násilí v Praze. Tekla krev, létaly kostky. Babiš už reaguje

18.10.2020 17:26

Demonstrace, jakou Praha nezažila od zasedání Mezinárodního měnového fondu před 20 lety, se v neděli odpoledne odehrála na Staroměstském náměstí. Mezi půl čtvrtou a čtvrtou se protest proti vládním epidemiologickým opatřením zvrhl v pouliční válku s dělbuchy a dlažebními kostkami. Premiér Andrej Babiš uvedl, že je z bezohlednosti demonstrantů v šoku.

Násilí v Praze. Tekla krev, létaly kostky. Babiš už reaguje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na pražské Staroměstské náměstí přišli v neděli protestovat fanoušci sportovních klubů proti vládním opatřením kvůli pandemii koronaviru. Po rozpušténí demonstrace začali řádit
reklama

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21876 lidí
Policie dopředu avizovala, že je připravena zasáhnout. Zpochybňováno bylo už to, že organizátoři dostali povolení demonstraci pořádat, navíc v sobotu měla velmi ostrý průběh podobná demonstrace v Bratislavě.

Na náměstí se sešlo několik tisíc lidí a akci zahájenou ve čtrnáct hodin od počátku provázely drobné potyčky na úrovni vyvedení jednotlivců z davu. Z něj se ozývala hesla útočící zejména na ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Výrazné bylo „je*at Prymulu“, podle svědectví z místa mělo zaznívat i „Prymulu do plynu“.

Významnou část demonstrantů tvořili fotbaloví fanoušci, protestující proti opatřením uzavírajícím sportovní a kulturní podniky.

Anketa

Je dobře, že policie rozehnala demonstranty na Staroměstském náměstí?

80%
20%
hlasovalo: 25502 lidí

Od 14 hodin probíhala oficiální demonstrace s programem na pódiu. Protože však počet účastníků překročil povolených 500 (maximální možné shromáždění vzhledem k epidemiologickým pravidlům), rozhodl pražský magistrát o jejím ukončení. Akce oficiálně skončila v 15 hodin.

Poté se demonstranti začali rozcházet s pokřiky na úrovni „vy*erte se na roušky“. Kolem půl čtvrté, když na náměstí stále zůstávalo dost demonstrantů, se začaly množit individuální potyčky s policisty.

Ze záběrů je vidět, že větší část davu se pohnula směrem ke Kaprově ulici. Tam se u východu z náměstí objevily nad hlavami lidí světlice.

Foto: Screen přenosu Novinky.cz

Zároveň policie zcela přehradila východ z náměstí a před policejním kordonem se jakási žena, nejspíš policejní vyjednávačka, pokoušela s demonstranty komunikovat.

Střet ještě více eskalovala skupina demonstrantů, která se rozeběhla proti policejnímu kordonu. V tu chvíli již létaly jak dělobuchy ze strany policie, tak pyrotechnika ze strany demonstrantů. Po útoku policie posílila kordon a nasadila slzný plyn.

Foto: Screen přenosu Novinky.cz

Jeden z demonstrantů mával policistům před očima českou vlajkou, jiný mu ji vytrhl a žerdí udeřil do policejního štítu.

Demonstrant mává před policejním kordonem českou vlajkou, muž vlevo mu ji vytrhne a žerdí udeří policistu do štítu

Foto: Screen přenosu Novinky.cz

Foto: Screen přenosu Novinky.cz

Tohoto demonstranta policisté zadrželi, což vedlo k dalšímu zesílení napětí. Na policejní kordon létaly dlažební kostky, sudy a další předměty, které demonstranti na náměstí našli.

Jeden z demonstrantů, který se několik vteřin přetahoval s jedním z policistů, následně zůstal ležet na dlažbě (je třeba dodat, že chvíli před tím jej do zad trefil barel, vržený jiným demonstrantem), což přimělo další demonstranty k výpadům na policejní kordon. Létaly odpadkové koše i kusy zátaras.

Anketa

Souhlasíte s důvody, proč Daniel Hůlka vrátil státní vyznamenání?

21%
67%
hlasovalo: 22682 lidí
Policejní kordon následně postoupil směrem do náměstí až na úroveň Pařížské ulice. Přitom policisté zatýkali agresivní jedince, kterých bylo v „první linii“ kolem deseti. Po několika minutách demonstranti směrem k policejnímu kordonu poslali několik budek mobilních toalet. Následovala další sprška kamenů, než policejní kordon opět pokročil. Dav na náměstí v tu chvíli už výrazně prořídl, demonstranti se stáhli do postranních uliček na druhé straně Staroměstského náměstí.

Před tři čtvrtě na čtyři se široká rojnice policistů rozeběhla napříč náměstím směrem k novému mariánskému sloupu, čímž vytlačila další demonstranty. Na záběrech byl viděn minimálně jeden demonstrant, který přitom skončil na zemi a ujali se ho kolemjdoucí.

Tím se podařilo vytlačit z prostoru Staroměstského náměstí téměř všechny agresivní jedince, lidé, kteří na náměstí zbyli, celou událost buď natáčeli na telefony, nebo šlo o „kolemjdoucí“, kteří zjevně neměli zájem nadále s policií bojovat.

Konec však ještě nebyl. Na rohu Celetné ulice, kam bylo agresivní jádro demonstrantů vytlačeno, policie důsledně střežila vstup na náměstí. Toho využili demonstranti, kteří se rozprchli do jiných ulic, a vrátili se na náměstí. Za Staroměstskou radnicí se tyto skupiny střetly s dalšími policejními silami.

Policisté pak začali vyklízet celé náměstí v menších skupinkách, provázení výkřiky „svoboda“.

V parčíku za Staroměstskou radnicí byl pacifikován jeden demonstrant za výkřiků okolostojících „nechte ho“. I na zbytku náměstí bylo vyklízení doprovázeno zatýkáním několika jednotlivců.

Zhruba deset minut před šestnáctou hodinou přijel na náměstí policejní vůz s vodním dělem doplněný oddílem jízdní policie. Ten následně začal proudem vody rozhánět demonstranty shromážděné „u orloje“ před Staroměstskou radnicí.

Foto: Screen přenosu Novinky.cz

Před vůz si lehla dvojice demonstrantů, které se policisté snažili odtáhnout.

„Neber mi tu vlajku, já ji mám dvacet let,“ staral se jeden z nich, zatímco byl odtahován.

Foto: Screen přenosu Novinky.cz

Vůz se poté opět rozjel a proti jeho proudu se ozvalo klasické fotbalové „Co je, co je“. Pacifikovaný demonstrant mezitím prosil „hoši, já chci hlavně tu vlajku“ a policisté mu ji skutečně přinesli.

Zatímco jízdní oddíl vyklízel prostor, poslouchali policisté poznámky jako „Babišovo gestapo“, nebo „Proč sloužíte Babišovi, pojďte s náma“.

Po šestnácté hodině Policie získala kontrolu nad prostorem Staroměstského náměstí, na kterém už lidé postávali pouze v hloučcích.

Na demonstraci reagoval premiér Andrej Babiš i ministr vnitra Jan Hamáček. Premiér uvedl, že je v šoku, jak bezohlední a sobečtí jsou někteří občané, kteří nedodržují opatření vlády proti šíření covidu-19 a ohrožují sebe i ostatní.

„Potvrdily se obavy, že organizovaní fotbaloví chuligáni zneužijí svolanou demonstraci. Demonstrace samotná porušovala nařízení vlády, a proto byl organizátor vyzván k jejímu ukončení, čemuž po nějaké době vyhověl,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček, který dodal, že je na zasahující policisty hrdý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…