Nastolí Zeman úřednickou vládu v čele s Rusnokem, ptá se server

20.6.2013 10:35 odp.

Prezident Miloš Zeman hodlá od pátku do pondělka jednat se zástupci jednotlivých politických stran o dalším osudu země. Teoreticky je možné, že jmenuje premiérkou Miroslavu Němcovou (ODS). Možná také přistoupí na návrh ČSSD a povede zemi k co nejrychlejším předčasným volbám. Server Česká pozice však nabízí ještě jeden scénář. Zeman prý možná jmenuje úřednickou vládu v čele s ekonomem Jiřím Rusnokem.

Nastolí Zeman úřednickou vládu v čele s Rusnokem, ptá se server
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ze Zemanova platu tedy půjde do fondu každý měsíc šedesát tisíc korun. Trvalý platební příkaz prý zadal až do ledna roku 2018

Vláda odborníků např. v čele s ekonomem Jiřím Rusnokem. Může být alternativou ke klasickým politickým vládám. Zeman může tuto vládu podpořit, nechat ji předstoupit před sněmovnu a počkat, co se bude dít. Taková vláda by zřejmě nedostala důvěru sněmovny, ale to Zemana teoreticky nemusí trápit. Dlouhou dobu totiž může nechat „svou vládu“ působit v demisi.

Na tahu je Zeman, resp. TOP 09

„Zeman nemusí dle Ústavy pověřit dalšího premiérského kandidáta. Může nechat vládnout kabinet v demisi, jak to například učinil v letech 2006 a 2007 tehdejší prezident Václav Klaus v případě první vlády Mirka Topolánka (existovala čtyři měsíce). Zeman teoreticky nemusí brát ohled na sněmovní strany, má volné pole k demonstraci svého politického umění, byť by to většině politiků ve sněmovně nemuselo být po chuti,“ píše server.

Stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier (ČSSD) k tomu poznamenává, že by ho podobný tah prezidenta nepřekvapil. V konečných důsledcích by tento hradní krok vedl spíše k předčasným volbám.

TOP 09 totiž dává najevo, že případnou úřednickou vládu odmítá a pokud by na tento scénář mohlo dojít, TOP 09 raději podpoří rozpuštění sněmovny společně s levicí. To by případné Zemanovy plány absolutně zhatilo.

Výhody pro Miloše Zemana

Pokud by byla ustavena úřednická vláda, mohl by do ní prezident nominovat osoby sobě blízké. Zbavil by se tak např. ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), se kterým si vůbec nerozumí. Zároveň by platilo, že by jeho současná domovská strana SPOZ měla čas připravit se na volby. A to i tím, že by ministři „Zemanovy vlády“ mohli na svých postech objevit něco na pravicové ministry. Toto střelivo by pak mohlo v řádných volbách pomoci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

20:10 Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rakouském Grafeneggu zúčastni…