Návladní nemůžou jen spořit, pak nebudou fungovat, říká jejich šéf Zeman

22. 5. 2013 17:56

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman řekl, že úspory nejsou vždy to nejpodstatnější. U státních zástupců je třeba hledět spíše na jejich efektivitu. V tomto smyslu se vyjádřil ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu. Řeč přišla také na kauzu poslance Davida Ratha, který prý není ve vazbě příliš dlouho, na majetková přiznání, která prosazuje prezident Miloš Zeman či na zrod speciálního protikorupčního týmu v systému státních zastupitelství.

Návladní nemůžou jen spořit, pak nebudou fungovat, říká jejich šéf Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Pavel Blažek jmenoval Lenku Bradáčovou vrchní státní zásupkyní v Praze
reklama

Zrod protikorupčního týmu je plně v souladu s protikorupční strategií vlády, takže Zeman věří, že zákon o jeho zřízení zřejmě projde. Jde přitom o zákon, který by mohl fungovat příštích dvacet let. I současný zákon o státním zastupitelství platí již přibližně dvacet let. „Pokud bude zájem ze strany poslanců či senátorů, jsem připraven je informovat o tomto zákoně,“ říká Zeman.

Posílí prezident

Každá změna by měla vést k větší efektivitě a ne k úsporám, říká Zeman. Rozchází se v tomto s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), který volá právě po úsporách. Úspory ale nejsou vše, pokud budou státní zástupci pracovat efektivněji a podaří se jim např. zajišťovat větší množství výnosů z trestné činnosti, státu to podle Zemana jednoznačně prospěje.

V budoucnu u státních zástupců sehraje významnější roli i prezident, neboť konečné slovo ve věci jmenování nejvyššího státního zástupce by měl mít právě on. Kandidáty mu navrhne vláda. Prezident ale nebude mít povinnost jmenovat toho či onoho uchazeče. Konečné rozhodnutí bude skutečně na něm.

Majetková přiznání a David Rath

Šéfkou nového protikorupčního útvaru by mohla být i Lenka Bradáčová, ale Zeman v pořadu zdůraznil, že hlavou nového protikorupčního týmu se stane schopná osobnost. Může to být ona, ale také kterýkoliv jiný expert. Nejvyšší státní zástupce v této souvislosti zdůrazňuje, že nikdy personální kroky neprozrazoval dopředu.

Ve vysílání přišla řeč také na majetková přiznání, která prosazuje Miloš Zeman. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman upozornil, že by nejprve musel vidět konkrétní legislativní návrh, aby se k němu mohl vyjádřit, ale v obecné rovině by se mu líbila myšlenka, že by se otočilo důkazní břenoeno. Pokud by byl u někoho zjištěn majetek, který zcela neodpovídá jeho příjmům, měl by onen člověk povinnost doložit, kde k majetku přišel.

V závěru pořadu došlo také na diskusi o kauze exhejtmana Davida Ratha. Poslanec je ve vazbě již déle než rok, ale Zemanovi to nepřijde nepřiměřeně dlouho. „S ohledem na složitost té kauzy,“ říká nejvyšší státní zástupce. Poznamenal také, že v posledních pěti letech se trestní řízení urychlilo, takže tady problém nevidí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

8:13 Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

TÝDEN V MÉDIÍCH Kde bere člověk, který se nazývá teologem, odbornou kompetenci k tomu posuzovat komp…