Návladní nemůžou jen spořit, pak nebudou fungovat, říká jejich šéf Zeman

22.05.2013 17:56 | Zprávy

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman řekl, že úspory nejsou vždy to nejpodstatnější. U státních zástupců je třeba hledět spíše na jejich efektivitu. V tomto smyslu se vyjádřil ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu. Řeč přišla také na kauzu poslance Davida Ratha, který prý není ve vazbě příliš dlouho, na majetková přiznání, která prosazuje prezident Miloš Zeman či na zrod speciálního protikorupčního týmu v systému státních zastupitelství.

Návladní nemůžou jen spořit, pak nebudou fungovat, říká jejich šéf Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Pavel Blažek jmenoval Lenku Bradáčovou vrchní státní zásupkyní v Praze

Zrod protikorupčního týmu je plně v souladu s protikorupční strategií vlády, takže Zeman věří, že zákon o jeho zřízení zřejmě projde. Jde přitom o zákon, který by mohl fungovat příštích dvacet let. I současný zákon o státním zastupitelství platí již přibližně dvacet let. „Pokud bude zájem ze strany poslanců či senátorů, jsem připraven je informovat o tomto zákoně,“ říká Zeman.

Posílí prezident

Každá změna by měla vést k větší efektivitě a ne k úsporám, říká Zeman. Rozchází se v tomto s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), který volá právě po úsporách. Úspory ale nejsou vše, pokud budou státní zástupci pracovat efektivněji a podaří se jim např. zajišťovat větší množství výnosů z trestné činnosti, státu to podle Zemana jednoznačně prospěje.

V budoucnu u státních zástupců sehraje významnější roli i prezident, neboť konečné slovo ve věci jmenování nejvyššího státního zástupce by měl mít právě on. Kandidáty mu navrhne vláda. Prezident ale nebude mít povinnost jmenovat toho či onoho uchazeče. Konečné rozhodnutí bude skutečně na něm.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Návrh politika TOP09: Legalizujme incest v Česku

12:03 Návrh politika TOP09: Legalizujme incest v Česku

Šimon Šťastný, nová hvězda mezi influencery. „Incest by měl být legální a dnes je skutečně trestným …