Návrh Šabatové o správním řízení vláda možná zohlední v novele

11. 1. 2019 23:01

Vláda možná zohlední v příští novele požadavek veřejné ochránkyně práv, aby byli účastníci správního řízení informováni, že mohou proti správnímu rozhodnutí podat žalobu k soudu. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Další návrh ombudsmanky Anny Šabatové, který se týkal zasílaní kopie spisů účastníkům správních řízení, vláda odmítla s tím, že stávající úprava toto již umožňuje v případech, kde je to technicky možné.

Návrh Šabatové o správním řízení vláda možná zohlední v novele
Foto: Ivan Noveský
Popisek: Anna Šabatová

Šabatová požádala, aby změnou zákona zajistila účastníkům správních řízení možnost dálkově nahlížet do spisu formou pořízení a zaslání kopií. V druhém případě ombudsmanka žádala, aby úřady upozorňovaly účastníky řízení na možnost soudního přezkumu. Lidé totiž podle ní mnohdy neví, že v případě nesouhlasu s úředním rozhodnutím mají právo obrátit se na soud.

Vláda vzala na vědomí požadavek ombudsmanky, aby byli účastníci správního řízení informováni, že mohou proti správnímu rozhodnutí podat žalobu k soudu, řekl Kněžínek. Doplnil, že se vláda bude nad touto otázkou zamýšlet při příští novelizaci správního řádu.

V otázce zasílání správních spisů vláda upozornila, že ne vše elektronicky zaslat jde, poznamenal ministr a vysvětlil, že má na mysli například velké přílohy ve spisech. V případech, kde to technicky možné je, stávající právní úprava ukládá dokumenty na žádost zasílat, uvedl.

„Rozhodnutí vlády mě zklamalo, protože se v obou případech jednalo o jednoduché změny zákonů, které by měly pozitivní dopad na životy lidí. Pořád se mluví o elektronizaci a vstřícnosti veřejné správy, ale situace je dnes taková, že pokud lidé chtějí nahlédnout do svého spisu u konkrétního úřadu, musí mnohdy jezdit osobně stejně jako v devatenáctém století. Některé úřady přitom kopie dokumentů elektronicky zasílají a není důvod, proč by to nemohly a neměly dělat všechny,“ komentovala v tiskovém prohlášení Šabatová stanovisko vlády.

„V druhém mém požadavku pak platí, že má každý právo na to, aby jeho záležitost byla projednána nezávislým a nestranným soudem. Proto jsem chtěla, aby úřady o této možnosti účastníky řízení povinně informovaly. Aby lidé věděli, že se mohou proti rozhodnutí úřadu, se kterým nesouhlasí, dále bránit a domáhat se tak spravedlnosti,“ doplnila.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozdupal Hrušínskému bábovku. Havel, Šarapatka, TOP 09, to je dobro? A Zeman, Babiš, PL a Xaver zlo? Tohle „kavárně“ zkazí den

16:53 Rozdupal Hrušínskému bábovku. Havel, Šarapatka, TOP 09, to je dobro? A Zeman, Babiš, PL a Xaver zlo? Tohle „kavárně“ zkazí den

Konzervativní komentátor a youtuber Ondřej Tesárek, přezdívkou Bratříček, se pustil do ředitele diva…