Ne, pane Halíku. Urážlivý hnus. Satan. Češi reagují na Tomáše Halíka, jde o uprchlíky

30.07.2018 20:58

Teolog Tomáš Halík se zlobí na Čechy, kteří odmítají přijmout byť jen jediného uprchlíka. Všem těmto lidem pořádně naložil v kázání uveřejněném na serveru Deník Referendum.cz. A následně se dočkal reakcí na sociálních sítích.

Ne, pane Halíku. Urážlivý hnus. Satan. Češi reagují na Tomáše Halíka, jde o uprchlíky
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku
reklama

Profesor Halík tvrdí, že lidé, kteří odmítají přijmout byť jen jediného uprchlíka na české území, mnohem více urážejí Ježíše Krista než jakékoli divadelní představení. Např. kontroverzní divadelní hra Naše násilí a vaše násilí, ve které představitel Krista obrazně znásilní muslimku. Tím, že odmítáme přijmout byť jen jediného uprchlíka, vysíláme do světa horší signál než zmíněná divadelní hra.

Fotogalerie: - Babiš řeší H-System

Premiér Andrej Babiš na setkání členů Bytového dru...
Premiér Andrej Babiš s novináři na setkání členů B...
Premiér Andrej Babiš na setkání členů Bytového dru...
Premiér Andrej Babiš na setkání členů Bytového dru...
Premiér Andrej Babiš s novináři na setkání členů B...
Premiér Andrej Babiš na setkání členů Bytového dru...

Anketa

Oceňujete, jak proti Andreji Babišovi vystoupili Tomáš Klus, Matěj Ruppert a Jiří Macháček?

hlasovalo: 23117 lidí

Profesor uznává, že nelze pomoct všem uprchlíkům, ale těm, kterým pomoci můžeme, bychom pomoct měli. Mimo jiné proto, že nám tak káže naše křesťanská víra, na kterou se dnes tolik lidí odvolává. Křesťanských hodnot se dovolávají i ti, kteří odmítají přijmout byť jen jediného uprchlíka.

V Bibli najdeme mnoho a mnoho výzev k tomu, že je třeba pomoci cizinci. Přivítat ho a pohostit. Proto by se podle Halíka mělo v českých a moravských kostelech neděli co neděli kázat proti lidem, kteří odmítají uprchlíkům pomoci. Duchovní by ještě silněji než jiní věřící měli podle Halíka ctít biblickou výzvu: „Nepřidáš se k většině, páchá-li zlo“.

Když Čechoslováci prchali mezi lety 1938 až 1989 na Západ, Západ jim podával pomocnou ruku. „A to nebyli lidé, kteří by utíkali jako dnes před válkou, bombardováním, žízní, či hladem. V naprosté většině to byli lidé, kteří prostě chtěli žít v politicky a ekonomicky příjemnějších podmínkách,“ zdůraznil Halík. „Také přicházeli ze zcela jiné kultury – ale Západ se nebál, že k nim tito uprchlíci přinesou jedovaté sémě komunismu nebo že budou uplatňovat to, k čemu je po desetiletí vedl reálný socialismus: kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu, z cizího krev neteče. Dal jim velkoryse šanci, mnozí ji využili dobrým způsobem, jiní zneužili – tak už to vždy s migranty bývá,“ pokračoval profesor.

„Nepřijmeme ani jednoho uprchlíka – ano, i toto je symbol. I tím o sobě něco velmi podstatného říkáme. Říkáme tím, že se zříkáme Krista a evangelia, že se vyřazujeme z Evropy a evropské kultury humanismu, že dáváme přednost jedovatému nacionalismu, národnímu sobectví, že chceme nadále z evropského společenství pouze oběma rukama brát a nejsme ochotni nic dávat. Nechceme se o nic dělit. Svůj chléb a své rybičky máme jen pro sebe, ty sluníčkáři z Nazareta!“ nebral si dál servítky teolog.

Až dojde na poslední soud, Kristus předstoupí před lidi, kteří odmítají pomoci těm uprchlíkům, kterým pomoci mohli, a vyčiní jim za to, že nepomohli lidem trpícím na strastiplné cestě. Dokud máme čas, měli bychom podle Halíka více naslouchat Bibli.

„Naše země není naše, Hospodinova je země a vše, co je na ní, my všichni, jsme zde jen cizinci a přistěhovalci, říká jasně Písmo. Evropa vždy byla, je a ještě více bude kulturně, etnicky a nábožensky pluralitní, tento vývoj nezastaví žádné zdi a ostnaté dráty. Musíme se naučit žít spolu,“ zdůraznil Halík.

„Tento člověk patrně patří do rukou lékařů. Myslím tím psychiatrii. Nebo možná do rukou těch mírumilovných muslimů s vápnem v ruce... Mohl by jim kázat o Ježíšovi a tak podobně. Třeba by prozřel... Zkrátka do té doby mezi námi normálními lidmi nemá co dělat. Nejsem přistěhovalec, pane Halíku, narodila jsem se v Zábřehu na Moravě. Možná vy jste se vyskytl, možná jste z Marsu... Ale rozhodně nejste Čech ani Evropan. A pokud, tak ne při smyslech,“ zareagovala advokátka Jana Zwyrtek Hamplová.

„Nechceme se o nic dělit. Svůj chléb a své rybičky máme jen pro sebe, ty sluníčkáři z Nazareta! Nepřijmeme ani jediného uprchlíka – toto slovo je tisíckrát horší urážkou Krista než jedna scéna z nepochopeného divadelního představení. Nepřijmeme ani jediného uprchlíka – proti tomu by se mělo kázat každou neděli ve všech kostelech!“ napsal pak v reakci na Halíka na svůj facebookový profil David Macek.

„Myslím, že je třeba obého – mít otevřené srdce a připravenou kapsu pro potřebné. Ale také ozvat se proti urážlivému hnusu, který i někteří věrní křesťané vydávají za umění,“ zareagoval následně Jan Kasal z KDU-ČSL.

„NE, pane Halíku. Jestli vy osobně něco musíte, tak to udělejte za sebe a za své. Já nemusím nic, mohu a to je úplně něco jiného. Mimochodem – církev si za staletí udržování moci a tmářstvi ‚naspořila‘ astronomické majetky – otevřete své pokladnice, otevřete své kláštery a zlatem vyzdobené chrámy a kostely. Přeměňte je na útočiště pro ubohé přeběhlíky za sociálními lákadly, pardon – chtěl jsem říct ‚uprchlíky‘,“ napsal pak poradce ministra obrany a exposlanec Bohuslav Chalupa.

„Máte špatné svědomí za konkvisty, vyhlazení celých národů, za otrokářství a svěcení nacistických symbolů a zbraní? Chápu – začnete všichni chodit bosí a v kutnách ovázaných provázkem, splaťte lidstvu svůj (ne můj) dluh a obraťte na víru ty mladé, dobře živené, násilné nebožáky, kteří mají mozek pokrytý nikoliv šedou kůrou mozkovou, ale rozevřeným Koránem. Jen do toho, v tom vám určitě nikdo bránit nebude... A HLAVNĚ SI NEOSOBUJTE PRÁVO URČOVAT DRUHÝM, CO SMÍ NEBO NESMÍ – TO UŽ TU TOTALITNÍ REŽIMY ZKOUŠELY PŘED VÁMI, pane demokratický tlučhubo!“ dodal velmi kriticky Chalupa. 

„Je smutné, že musím konstatovat, že se jedná o další omyl, manipulaci a populismus Tomáše Halíka...“ zareagoval pak také Pavel Veselý. A v diskusi se dočkal i reakcí. „Chceš-li vidět, jak vypadá Satan, podívej se na toto monstrum,“ napsala například Marie Křížová.

„Ghetto etnické čistoty,“ okomentoval pak Halíkova slova europoslanec Jaromír Štětina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…