Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

25.11.2020 22:50

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá společnostmi BionTech a Pfizer, stejně jako ta od firmy Moderna, by se podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové mohla dočkat podmíněného schválení Evropské agentury pro léčiva v polovině prosince. Pak by ji ve stejný čas a za stejných podmínek dostaly všechny unijní státy s ohledem na velikost populace. První očkovací látky by se tedy mohly dostat do Česka na přelomu roku. Česká veřejnost je ale proti covidovému očkování rezervovaná. Podle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas lehce převažují lidé, kteří by se očkovat novou vakcínou nenechali. Hosty Pro a proti Českého rozhlasu byla imunoložka Zuzana Bílková z Univerzity Pardubice a vedoucí epidemiologické skupiny Ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek.

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto
reklama

Podle Bílkové slíbená vakcína určitě přinese zlom ve vývoji epidemie. „Myslím si, že záleží i na tom, jaká míra proočkovanosti bude. A jakým způsobem bude to očkování prováděno. Nějaká strategie nastavená je, ale myslím si, že strategie je nastavená. Ale ještě jí některé body chybějí, které by bylo dobré nějakým způsobem diskutovat,“ podotkla Bílková.

Anketa

Zažili jste v posledních dnech potíže s nakupováním?

15%
85%
hlasovalo: 8020 lidí

Zlom to je i podle Chlíbka. „Protože v tuto chvíli nemáme žádný účinný lék a nevypadá, že by se nějaký objevil. To znamená antivirotikum, lék, který by byl schopen koronavirus ničit v lidském těle a zabíjet. Tento lék v tuto chvíli tady není, takže se nemůžeme věnovat těm nemocným a jediná šance je na vakcínu, která je daleko dál než vývoj léku,“ řekl Chlíbek.

Následovala rozprava o strategii očkování, o níž bylo podle Chlíbka opakovaně mluveno a bylo i zveřejněno, že je veřejně dostupná prakticky komukoliv. „Takže jsem přesvědčen, že kdyby byl zájem politiků, tak se k ní mohou dostat jako každý občan,“ podotkl. Ministerstvo zdravotnictví ji zveřejnilo sice již v září, vládě však bude předkládána až zhruba za čtrnáct dní. 

Zákon, který se podle něj musí upravit, je ten o ochraně veřejného zdraví. „Kvůli tomu, aby to očkování mohlo být bezplatné pro každého občana. To znamená, musí to být v zákoně ukotveno, že to bude očkování bezplatné a bude hrazeno plně státem. Aby za něj nemusel žádný občan platit,“ dodal.

Bílková si již samozřejmě Národní strategii očkování otevřela a našla. „Přečetla jsem si ji velice detailně, myslím si, že nějaká strategie nastavená je. Ale mně tam chyběla jedna věc. My si musíme uvědomit, že sice existují rizikové skupiny lidí, kteří tedy jsou ohrožení covidem-19. Které tady v té strategii jsou docela dobře definováni, ale máme také rizikové skupiny z pohledu vakcinace. Je celá řada onemocnění, u kterých je vždycky nutné pečlivě zvážit, zda ten člověk může být vakcinován, a také časování. A vlastně období, kdy ten člověk může být vakcinován. Většina pacientů třeba s autoimunitními chorobami nebo jakýmikoli chorobami, které se týkají imunitního systému, nebo i třeba léčba, která ovlivňuje aktivitu imunitního systému, tak je nutné tedy, aby ten pacient se poradil s lékařem, ale specialistou, který tedy bude vědět, jaká jsou rizika pro a proti, výhody toho očkování versus tady ta rizika pro toho konkrétního člověka, který trpí nějakou chorobou, která má jakýkoliv vztah k imunitnímu systému,“ uvedla, že ty vakcíny, které jsou tady vyvíjené a byly by použité, jsou vakcíny bezpečné z hlediska akutních reakcí a účinnosti. „Ale vůbec nevíme, jakým způsobem třeba ta vakcína, kdyby náhodou třeba byl vakcinován člověk, který se nachází v období nějakého akutního vzplanutí té choroby, třeba roztroušené sklerózy nebo jiných neurologických autoimunitních chorob...,“ dodala. Obává se i o těhotné ženy i o jedince, kteří prodělali dané onemocnění či bezpříznakové nakažené.

Anketa

Získají koalice ODS/KDU-ČSL/TOP 09 a Piráti/STAN ve volbách sněmovní většinu?

12%
88%
hlasovalo: 13653 lidí
„U těch očkování se neukazuje jako účelné a efektivní testování před vakcinací, to se neprovádí prakticky u žádného infekčního onemocnění a není to žádným přínosem, takže se ani nepočítá, že by se tady v tuto chvíli lidé před očkováním testovali, jestli covid prodělali, nebo neprodělali. To, co je podstatné, je, že ten člověk musí být v době očkování zdráv, bez klinických příznaků. A i pro člověka, který prodělal covid-19, je očkování přínosné,“ reagoval Chlíbek. Zároveň dodal, že se počítá s tím, že se bude očkovat v ordinacích praktických lékařů, kteří zkrátka znají zdravotní stav očkovaných jedinců. Dnes je podle něj navíc vakcinologie tak daleko, že se očkují například i pacienti s revmatoidní artritidou. 

Řeč byla i o skepsi české populace směrem k vakcíně. „Rozumím skepsi. Je naprosto pochopitelná a logická v době, kdy těch informací není dostatek a přichází se s něčím novým, že ti lidé mají samozřejmě nějaké obavy. A proto ta komunikační kampaň je považována za velice důležitou a musí být vysvětlováno, jaké jsou přínosy očkování. Jaká data byla získána z klinických hodnocení. Jak je ta vakcína bezpečná. Jaké reakce lze očekávat po očkování. A je potřeba srozumitelnou formou těm lidem tyto informace zpřístupnit, tak aby rozptýlily jejich obavy,“ dodal Chlíbek. Urychlení vývoje vakcíny podle něj rozhodně není na úkor bezpečnosti. 

Závěrem se pak hovořilo i o zavedení výhod pro očkované. Imunoložka Bílková to nevnímá jako dobrý nápad. Podle ní jsou ve zdravotnictví jiná kritéria určující, kdo je vhodný, nebo není. „Hlavní motivací by mělo být, že když se očkuji, tak neonemocním covidem a neriskuji závažný průběh. Další motivací je, že očkováním nebudu rizikem pro své blízké okolí,“ doplnil ji poté Chlíbek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

8:41 „Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ona, která se ještě nedávno učila chodit na nočníček, si dovolí sp…