Nebudu užitečným idiotem Andreje Babiše, říká oznamovatel korupce Závodský

08.02.2014 9:20

Nevidomý právník Ondřej Závodský (nestraník nominovaný KDU-ČSL) bude náměstkem ministra financí Andreje Babiše. Muž, který se proslavil jako oznamovatel korupce, v rozhovoru pro Lidové noviny zdůrazňuje, že nechce být jen maskotem či užitečným idiotem ministra financí. Již teď v resortu vidí věci, které by šly dělat jednodušeji, rychleji a hlavně levněji. Ohledně hazardu má jasno. Přirovnává ho ke drogám a rád by se věnoval např. úpravám pravidel sázení na internetu.

Nebudu užitečným idiotem Andreje Babiše, říká oznamovatel korupce Závodský
Foto: Archiv OZ
Popisek: Právník a bojovník s korupcí Ondřej Závodský
reklama

Na úvod Závodský přiznává, že zatím je jen poradcem ministra financí Andreje Babiše (ANO). Aby mohl být náměstkem, musí se prý napřed změnit organizační struktura ministerstva. Měly by se spojit čtyři odbory ze dvou sekcí a Závodský by pak odpovídal nejen za hazard, ale také za správu státního majetku. Přijal prý místo poradce, aby odvedl kus práce. Rozhodně nechce být maskotem ani užitečným idiotem ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Mohli bychom ušetřit ruce asistentek

„Jsem přesvědčen, že tu nebudu dělat užitečného idiota. Přišel jsem sem ne za účelem konzumace nějakého přiděleného pašalíku nebo obročí, ale udělat nějakou práci. Těžko tu sice stihneme vybudovat království nebeské na zemi, ale můj úkol je, aby se v oblasti hazardu správně vykládal a dodržoval zákon a se státním majetkem se zacházelo tak, jak má,“ podotýká právník.

V oblasti nakládání se státním majetkem se podivuje např. tomu, proč se materiály na Ministerstvu financí nerozšiřují v elektronické podobě. Ušetřily by se tím nemalé finanční prostředky a asistentky by nemusely přenášet mnohakilové spisy.

S hazardem je to jako s drogami

Více prostoru je ale v rozhovoru věnováno problematice hazardu. Závodský chce nějakým způsobem zakročit např. proti sázení na internetu. Prý nemá nic proti tomu, když si patřičně movitý člověk vsadí např. na sportovní zápas, problém však nastává v okamžiku, kdy sází člověk, který na to nemá. Proto je třeba přijmout i jistou zákonnou úpravu internetového sázení. Pokud se mu nevěnuje dostatečná pozornost, může to skončit závislostí a trestnou činností, na kterou pak stát citelně doplácí.

„... desetitisíce lidí u nás sázejí prostředky, kterými sami nedisponují, a pak na to navazuje trestná činnost nejhrubšího kalibru,“ podotýká Závodský a následně hazard srovnává s drogami. Připomíná navíc, že v oblasti hazardu existuje určitá nerovnost v tom, jak velké zisky tento typ byznysu generuje, a co z toho následně má státní rozpočet.

Závodský uvažuje i o regulaci hraní v hernách. Podle jeho názoru by nebylo od věci omezit např. částku, kterou je možné prohrát u videoterminálů.

Chce si došlápnut na vlivné lidi a strach nemá

Nevidomý právník si je vědom i toho, že regulací hazardu „šlápne na krk“ lidem, kteří disponují nemalými finančními prostředky, z jejich případné protiakce ale strach nemá. „Nedělám si iluze, že některá opatření v některých lidech v budoucnu vybudí jen libé pocity. A je potřeba se na takovou situaci připravit,“ uzavírá Závodský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

10:00 Nohavica? Zm*d, píše Matěj Hollan. Z ČSSD přišel souhlas. Došlo i na Landu

Otázka, zda je možné oddělit osobu umělce od jeho díla, se klade už dlouho. Nyní do ní zabředl býval…