Nečas nechce stanovit termín pro přijetí eura. EU se mění

14. 10. 2011 15:54

Premiér Petr Nečas nechce stanovit pevný termín přijetí eura. Podle něj se totiž eurozóna momentálně mění, a tak je lepší vyčkat. Navíc Česká republika stejně nesplňuje podmínky pro přijetí jednotné měny.

Nečas nechce stanovit termín pro přijetí eura. EU se mění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas
reklama
"Z monetární unie se postupně stává také transferová a dluhová unie a nyní je nezbytné vyčkat, kam se eurozóna bude vydávat dál. My obecně podporujeme taková opatření, která vedou k větší fiskální disciplíně a vymahatelnosti pravidel, které se týkají rozpočtové a fiskální disciplíny. Na druhé straně si nemyslíme, že útěk ke stále hlubší a hlubší integraci je řešením stávajících problémů v eurozóně," řekl Petr Nečas na dnešní schůzce V4.

Podle slov premiéra Česká republika chce co nejstabilnější Evropskou unii, protože do ní směřuje 70 procent jejího exportu. Zároveň ale nechce euro přijímat, kromě uvedených důvodů také proto, že Česko ještě nesplňuje podmínky pro přijetí.

Související: Češi nemají přijmout euro? Ten Klaus je ale provokatér, říkají politici

S názorem Nečase souhlasil i maďarský premiér Viktor Orbán. Polský premiér Donald Tusk zdůraznil, že maastrichtská kritéria, která musejí splňovat noví členové, aby mohli přijmout euro, by měli splňovat i stávající členové. Tím poukázal třeba na situaci Řecka. Bez plnění podmínek podle něj nebude euro atraktivní ve světě.

S Nečasem částečně souhlasí i prezident Václav Klaus. Minulý týden po setkání prezidentů visegrádské skupiny prohlásil, že větší integrace členských zemí EU není východiskem z dluhové krize, ale naopak příčinou dnešních problémů unie.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

8:41 „Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ona, která se ještě nedávno učila chodit na nočníček, si dovolí sp…