Nečas proti Dobešovi. Moje děti do školky taky nechodily

09.09.2010 22:07

Ministr školství by děti posílal do školek povinně. Kvůli stejné startovní čáře ve škole. Plán ale zatím vždycky narazil. A neprojde zřejmě ani teď. Premiér Petr Nečas se postavil proti, uvedly Hospodářské noviny.

Nečas proti Dobešovi. Moje děti do školky taky nechodily
reklama

Povinný poslední rok ve školce hlásali snad všichni ministři školství. V roce 2008 Ondřej Liška, o rok později Miroslava Kopicová a teď i Josef Dobeš. Všichni kvůli jedné věci. Od posledního roku předškolní přípravy si slibují, že dostane před první třídou všechny děti na stejnou startovní čáru. Plán ale zatím vždycky narazil. A neprojde zřejmě ani teď. Premiér Petr Nečas se postavil proti.

Nečas stále proti

"Je to takový zásah do autonomie rozhodování rodiny, že si to vůbec nedovedu představit," řekl Hospodářským novinám Nečas. "Nevidím žádný důvod, proč by to tak mělo být. Dvě z mých čtyř dětí nechodily do školky ani jedinou sekundu a nemyslím si, že by tím byly nějak dotčeny," dodal Nečas, který tento návrh už jednou spolu s ODS ze stolu shodil.

"Říkal, že přece nebudeme brát děti rodičům, kteří s nimi chtějí být až do školního věku," vzpomíná Ondřej Liška, který v červnu 2008 povinnou školku navrhoval. Argumentace tehdejšího ministra práce Nečase je ale podle Lišky nesmyslná. Rodiče by prý mohli požádat o výjimku a vzdělávat předškoláka doma, podobně jako to funguje na základní škole.

Zavedeme mirobusy

"Demografická křivka vrcholí, ale za dva roky odezní, kapacita školek by měla být dostačující," řekl Dobeš Hospodářským novinám. Právě o plných školkách se totiž v souvislosti s povinnou předškolní přípravou mluvilo nejvíc. "V zemích, ve kterých to funguje, děti například sváží mikrobusy," připomíná předsedkyně Českého výboru světové organizace pro předškolní výchovu Jarmila Kotrbová.

Čtěte také:
Dobeš: Poslední rok mateřské školky bude opět povinný
Dobeš s Drábkem vysvětlí Romům, proč posílat děti do školy
Dobešovy "smlouvy s rodiči" se u Jílkové nelíbily

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: van
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…