Nečas se sešel s izraelským premiérem. O Palestině se shodli

15.09.2011 14:00

Český premiér Petr Nečas se setkal se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjhuem. Oba se shodli, že by Palestina neměla být jednostranně přijatá, až její zástupci pojedou na zasedání Valného shromáždění OSN.

Nečas se sešel s izraelským premiérem. O Palestině se shodli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

"Řekněme si, že si sedneme za stůl a začneme jednat. To je izraelská pozice a je takto jednoduchá. Musíme prezentovat pravdu," řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Na schůzce s Petrem Nečasem se shodli, že jsou proti jednostrannému uznání Palestiny.

Palestinské vedení se totiž chystá na schůzi OSN požádat o uznání jejich autonomních území jakožto samostatného státu. Podle obou politiků je ale jedinou možností dialog. Palestinci se podle Netanjahua ale snaží toto obejít, ti zase tvrdí, že dosavadní mírové diskuze s Izraelem k ničemu nevedly.

Jak se k samostatné Palestině staví Nečas, není jasné

Nečas však neodpověděl jasně, jak se Česká republika postaví k žádosti Palestinců v OSN. "Mohu pouze konstatovat, že jsme přesvědčeni, že jakýkoli jednostranný krok mírový proces pouze poškodí a my jednostranné kroky nepodporujeme," řekl jen. Česko podle něj zatím nezná přesný text žádosti Palestinců.

V mezinárodních institucích se však podle slov Nečase ČR a Izrael podporují. Aby ale Palestinci u OSN uspěli, museli by získat devět z 15 hlasů členských zemí Rady. Žádný z pětice států s právem veta ho ale nesmí uplatnit, USA však již předem daly najevo, že žádost vetovat budou.

Čtěte více:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…