Nečas velvyslancům: Jde o zájmy. Ne o to, zda budeme v centru EU

28.08.2012 10:36

Česká republika by se měla zbavit paranoidních obav z toho, zda je v jádru Evropské unie, a posuzovat míru spolupráce v EU podle českých zájmů. Na setkání českých velvyslanců to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Vícerychlostní unie je podle premiéra nevyhnutelná a ČR nemusí automaticky být u všech pokusů o hlubší integraci. Může se na ní ale podílet tam, kde je to pro ni výhodné, míní.

Nečas velvyslancům: Jde o zájmy. Ne o to, zda budeme v centru EU
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Předsedové pravicových stran - Karel Schwarzenberg a Petr Nečas

Podle Nečase je chybou, že se debata o české pozici v EU stále točí kolem toho, zda je Česko v jádru evropské integrace, nebo na její periférii. "Každý krok je nahlížen touto absurdní perspektivou chronického paranoika, jenž se každou minutu stále obává, že jej v důsledku každého dílčího rozhodnutí ostatní tak zvaně vyčlení někam na okraj," řekl. Místo toho by podle něj ČR měla mít v EU aktivní politiku zaměřenou na své konkrétní zájmy.

Česko by se podle Nečase nemělo obávat vícerychlostní Evropy, která se unii nevyhne. Nejde podle něj totiž o dvě rychlosti vývoje v EU, ale spíše o užší spolupráci různých skupin států v otázkách, které jsou pro ně důležité. "Je absurdní dávat si cíl, že budeme u všeho, aniž bychom si vyhodnotili, zda je to pro nás dobré," řekl Nečas.

Pro záchranu eura maximum

Ukotvení v euroatlantických strukturách podle premiéra zůstává klíčovou prioritou Česka a země by měla udělat maximum i pro záchranu eura. "Není však přijatelné, aby řešením byl stav, kdy odpovědné země a jejich občané fakticky sponzorují chování států fiskálně lehkomyslných," řekl. To podle něj platí i pro integraci v bankovnictví. Výkonná rada ODS v pondělí Nečase vyzvala, aby zabránil vstupu Česka do chystané bankovní unie EU. Premiér také zdůraznil, že klíčovým úkolem české diplomacie by měla být podpora českého exportu a jeho uplatnění v mimoevropských zemích.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) naopak dlouhodobě zdůrazňuje, že pro ČR je klíčové, aby zůstala v hlavním proudu evropské integrace. Pro malý stát ve středu Evropy podle něj nemůže být výhodné stavět se na okraj evropské spolupráce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…