Nečasovi TOP 09 nevadí. Vadí mu TOP 09 s Kalouskem

24.11.2010 10:14

Vztahy dvou hlavních vládních stran jsou často vnímány přes jejich nejviditelnější tváře premiéra Nečase a ministra financí Kalouska. Mezi nimi však existuje napětí, které se nedá přehlédnout, míní komentátor Doležal v glose pro Reflex.cz.

Nečasovi TOP 09 nevadí. Vadí mu TOP 09 s Kalouskem

Z parlamentních i komunálních voleb v Praze vytěžila ODS vždy ten nejvyšší post, ač ani v jedněch zvítězit nedokázala. „Člověk by se ptal, proč, když tak snadno vznikají koalice ČSSD a ODS v nejrůznějších městech, nevznikla tatáž koalice i na nejvyšší úrovni. A těžko se ubránit podezření, že důvod je stejný, jako proč nevznikla v Praze koalice ODS a TOP09: ČSSD byla vítězem voleb do PS a požadovala by funkci premiéra," domnívá se komentátor Bohumil Doležal.

Ale v pozici předsedy vlády musí Petr Nečas neustále dokazovat, že tím šéfem je opravdu on a nikoli Miroslav Kalousek. „Nedá se přehlédnout, že mezi premiérem a ministrem financí existuje napětí. Kalousek navrhl povodňovou daň, Nečas mu ji skrouhl na rok. Kalousek navrhl uvolnit peníze z toho, co se letos ušetří ve státním rozpočtu, Nečas ho nepřímo obvinil, že má jít o orgie rozhazovačnosti. Kalousek prohlásil, že náměstek Barták požádal sám o neplacenou dovolenou, Nečas kontroval, že se tak stalo na jeho naléhání," vyjmenovává Doležal několik jejich střetů.

Případ Barták vyvolává otázku, zda jde primárně opravdu o něj

A právě případ Barták může být tím nejostřejším. To, že bývalý velvyslanec USA Cabaniss přišel s informací o požadovaném úplatku až po třech letech, vyvolává otázku, zda jde v celé aféře, jak je nyní na české politické a mediální scéně rozehrávána primárně o Bartáka. „Je notoricky známo, že ministerstvo obrany rovná se Kalousek. A kdo se to ujal Bartáka, když ho kámoši z ODS pustili k vodě?" klade komentátor řečnickou otázku.

„Nečasovi nevadí TOP09 jako taková. Vadí mu TOP09 s Kalouskem. Na rozdíl od flegmatického a klimbajícího Schwarzenberga mu nejspíš připadá nebezpečný," uvádí Doležal s tím, že problémy jsou ovšem i uvnitř TOP09. Uvažuje se prý, jak oslabit či vyšachovat příliš agilního místopředsedu rošádami ve vládě či novými „osobnostmi" (Zdeněk Tůma).

Pravdoláskovníci by si TOP 09 dokázali zbourat sami

„Vypadá to jako decentní a tichý vzkaz ze strany těch, které zlomyslná individua nazývají pravdoláskovníky: fajn, postaral ses o to, abychom byli silná parlamentní strana. Teď děkujeme, odejdi. Zbourat si ji už dokážeme sami, máme v tom mnohaleté zkušenosti," předjímá komentátor vývoj ve druhé nejsilnější vládní straně.

K věci:

Nečas: Kalousek trpí výpadky paměti 

Nečas bude tragickou postavou, říká Kalousek ke koalici ODS s ČSSD 

Válka mezi Nečasem a Kalouskem. Místo granátů tiskové zprávy 

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

19:50 Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr varuje, že v příštích letech začne hned několik válečných konfli…