Nechceme malovat čerta na zeď, ale... Mach, Payne a Pajonk předvedli veřejnosti, jaký tragický konec prý může potkat EU

24.11.2017 17:45

REPORTÁŽ Děkujeme, rozejděme se a začněme si pak dobrovolně pomáhat. Tak by se dal krátce popsat plán Svobodných. „Evropskou unii nelze reformovat, směřuje nevyhnutelně k nedemokratickému autoritativnímu režimu,“ varoval europoslanec Jiří Payne. Byli jsme u toho, když Svobodní představovali svou alternativu uspořádání starého kontinentu. Text se jmenuje „Jde to i jinak“.

Nechceme malovat čerta na zeď, ale... Mach, Payne a Pajonk předvedli veřejnosti, jaký tragický konec prý může potkat EU
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Europoslanec Jiří Payne a bývalý europoslanec Petr Mach ze Svobodných představili svou vizi

„Administrativa v Bruselu ve svých rukou soustředila obrovskou nekontrolovatelnou moc. Dům postavený na špatných základech spadne, a EU má špatné základy. Proto chceme diskusi o tom, jak by mohla vypadat spolupráce evropských států jinak než v současné podobě,“ varoval dál Jiří Payne. V řadě s ním Petr Mach a Tomáš Pajonk, tedy starý a nový předseda Svobodných, představili v jedné pražské kavárně vlastní alternativu Evropské unie.

Poslední třesk

Nejdříve se jich však ParlamentníListy.cz zeptaly, jak podle nich může vypadat ten „poslední třesk“, jak se Evropská unie rozpadne. Hypoteticky řečeno, jestli půjde o obdobu francouzské revoluce anebo o mírný proces, kterým na konci roku 1992 zaniklo Československo. „Zadrhne se spolupráce a najednou bude na stole požadavek, aby to politici řešili. Dobrým příkladem je rozdělení Československa. Slováci byli tehdy velmi nabroušení a Češi měli nutkání jim to ukázat. Nestalo se a výsledkem jsou velmi dobré vztahy. Jednání o brexitu jdou opačnou, jugoslávskou cestou. Chcete odejít, tak budete muset platit, obchod skončí a tak. Pro Evropu máme scénář – ‚Pojďme se dohodnout‘, tedy československou cestu,“ řekl europoslanec Payne.

Podle čerstvého předsedy Svobodných Tomáše Pajonka nedojde k poklesu evropské spolupráce přímou rebelií, není důvod. „Nicméně, bohužel, společná evropská armáda asi vznikne a bude hrozbou pro vzpurné regiony. Takže se spíš stane, že jednotlivé státy přestanou evropské směrnice implementovat či je budou implementovat, ale nebudou vymáhat jejich dodržování. Udělá se zákon, který omezí chemický průmysl, jak se nyní plánuje, a euroskeptické státy ho budou obcházet. My, Češi, tohle umíme. A postupně bude všechno upadat,“ dodal.

„Žádná francouzská revoluce se zbraněmi neproběhne, pánbůh zaplať. Nicméně příkladů, které zmiňoval Tomáš, dnes vidíme spoustu. Země eurozóny si mezi sebou udělaly dodatečnou smlouvu o tom, že mají mít vyrovnaný státní rozpočet, ale je to nevymahatelné. Třeba Francie má stále deficit zhruba čtyři procenta HDP. Pak se řekne, že země EU musí přijmout migranty podle kvót, ale když je nepřijme Maďarsko, Slovensko či Česko, tak nás mohou dát k soudu, ale to je vše. To není jen české švejkování, dělají to všichni. Brusel něco vymyslí, rozhodne a nic. Samozvaní elitáři budou chrlit svá rozhodnutí, nařízení a směrnice, které však už nebudou mít reálný dopad. Nakonec se na stůl dostane představa o Evropě suverénních států,“ sdělil Petr Mach.

Chaotický rozpad, který naznačily nepokoje v řeckých ulicích, by byl tím nejhorším řešením. Nicméně systém, kdy se v Bruselu rozhodne a všichni to musí přijmout, bude vytvářet stále větší napětí a nespokojnost veřejnosti. Když podle Svobodných nebude alternativa EU, nemusí to mít sametový konec. „Nechceme malovat čerta na zeď, ale když člověk viděl rozpady zemí jako Jugoslávie nebo Sovětský svaz, nebylo to sametové,“ dodal Mach. Když se však EU rozpadne civilizovaným způsobem, může například dojít k nepatrnému ročnímu zpomalení ekonomiky, ale to se zvládne.

Anketa

Babiš mluví o předčasných volbách v říjnu 2018, souběžně s komunálními. Za předpokladu, že neuspěje 1. ani 2. pokus o sestavení vlády. Jste v takovém případě pro?

97%
3%
hlasovalo: 15429 lidí

Co s tím?

Větší integrace Evropské unie, kterou prosazuje zejména nový francouzský prezident Emmanuel Macron, není prý dobré řešení. Podle Payna volá Macron po integraci, protože si s řešením problémů EU neví rady. Mach v tom zase vidí snahu prosadit francouzské zájmy skrze Brusel na úkor ostatních, třeba Čechů a Slováků. „Existuje studie, která popisuje důvody, proč se v historii rozpadaly státy nebo říše. Jeden z těch důvodů je přeregulace, kdy je splnění všech předpisů tak strašně náročné, že to vlastně zastavuje život. Ztrácí smysl podnikat, o něco usilovat. Důvodů je šest a EU už splňuje všechny. Nikdo v dějinách nesoustředil takovou moc, jakou má bruselská Komise. Je to experiment, který nemá obdobu a je to experiment na živých lidech,“ dodal Payne.  

Proto bývalý europoslanec Mach i jeho nástupce Payne sepsali text Jde to i jinak – Hledáme alternativní uspořádání evropského kontinentu. Chtějí třeba, aby byl ukončen Monnetův projekt, který nás přivedl do slepé uličky, a decentralizovat nekontrolovanou moc. Obnovit nadřazenost národní legislativy nad evropskými regulacemi v členských státech, obnovit rovnoprávnost mezi členskými státy a tak dále. Ekonom Mach se zaměřil na otázku eura a vysvětlil: „Jedním z pilířů politické a ekonomické moci je Evropská centrální banka a jednotná měna euro. Nechceme euro rušit. Ale euro musí být v budoucí Evropě striktně dobrovolné. Mělo by být jen a pouze na každém suverénním státu, jestli do eurozóny chce vstoupit, nebo zda se z ní rozhodne vystoupit.“

Jak sdělil Payne, podobná východiska hledají i další politické subjekty napříč Evropou. Například francouzská Národní fronta Marine Le Penové navrhuje zrušit Lisabonskou smlouvu a místo ní sepsat jiný dokument. Nad novým uspořádáním Evropy se prý zamýšlejí i ve Velké Británii, v Itálii či ve Švýcarsku. „Uměl bych napsat podrobnější text, ale nyní jde o to vyvolat diskusi a dohodnout se s partnery z dalších zemí. Vždyť i v samotných bruselských úřadech je spousta euroskeptiků, jen to neventilují veřejně,“ podotkl Payne a dodal: „Naše bezpečnostní riziko je ilegální imigrace z východu, z Ukrajiny, z Běloruska a tak dále. S Poláky, Maďary, Slováky a Pobaltím to máme společné. Teroristé ze Sýrie či z Alžírska k nám nejdou. O ně by se tedy měli starat jiní. Evropa by se měla rozdělit na regiony se společnými zájmy. Ostatně, tak to navrhoval i Jiří z Poděbrad.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slonková na tři roky do basy? Žádná dezinformace, ale vážné tvrzení

11:17 Slonková na tři roky do basy? Žádná dezinformace, ale vážné tvrzení

Trestněprávní aspekty počínání redaktorského dua Sabina Slonková a Jiří Kubík byly doposud v českých…