Nechceme veřejný lynč, říká k majetkovým přiznáním Dienstbier

10.05.2013 22:50 | Zprávy

Hosty pátečních Událostí, komentářů byli stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Dienstbier a senátor za ODS Miloš Vystrčil. Pravice chce prosadit povinnost podávat majetkové přiznání pouze pro ty posty, které zastávají politici a vysoce postavení úředníci. Podle Dienstbiera by ale nejlepší bylo, kdyby se majetková přiznání prováděla na základě pochybnosti, a to samotným úřadem.

Nechceme veřejný lynč, říká k majetkovým přiznáním Dienstbier
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

"Jednáme o dvou různých věcech. Jednak se jednání týkají úpravy střetu zájmů, kde už majetková přiznání fungují, ale musí se ještě zpřesnit, další probíhají ohledně druhého typu majetkového přiznání, kdy je někdo podezřelý z podvodu. Nám ale nejde v našem návrhu o plošnost, ale o pochybnost," podle Dienstbiera by pak měly mít úřady v druhém případě možnost člověku, u kterého o legálně nabytém majetku pochybují, nařídit jeho doložení.

"Úřady by to určitě zvládly. Protože v našem podání by nešlo o plošné přiznání, ale o nařízené, neměly by toho tolik," dodává stínový ministr spravedlnosti Dienstbier. Podle něj by také nešlo o veřejné pranýřování: "Druhé přiznání nemá být veřejná záležitost, ale má to být práce úřadu." Podle Doesntbiera má podobný systém Rakousko, v trochu odlišném provedení i Německo. "Ale nedivím se, že se toho někteří politici bojí," dodává Dienstbier. Podle Vystrčila ale bude dávat druhý typ přiznání velkou pravomoc úřadům, jelikož budou rozhodovat o stížnostech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

22:10 Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

Sociolog Petr Hampl, známý svým kritickým pohledem na globalizaci, hovořil o významu národní hrdosti…