Nechceme veřejný lynč, říká k majetkovým přiznáním Dienstbier

10.05.2013 22:50

Hosty pátečních Událostí, komentářů byli stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Dienstbier a senátor za ODS Miloš Vystrčil. Pravice chce prosadit povinnost podávat majetkové přiznání pouze pro ty posty, které zastávají politici a vysoce postavení úředníci. Podle Dienstbiera by ale nejlepší bylo, kdyby se majetková přiznání prováděla na základě pochybnosti, a to samotným úřadem.

Nechceme veřejný lynč, říká k majetkovým přiznáním Dienstbier
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

"Jednáme o dvou různých věcech. Jednak se jednání týkají úpravy střetu zájmů, kde už majetková přiznání fungují, ale musí se ještě zpřesnit, další probíhají ohledně druhého typu majetkového přiznání, kdy je někdo podezřelý z podvodu. Nám ale nejde v našem návrhu o plošnost, ale o pochybnost," podle Dienstbiera by pak měly mít úřady v druhém případě možnost člověku, u kterého o legálně nabytém majetku pochybují, nařídit jeho doložení.

"Úřady by to určitě zvládly. Protože v našem podání by nešlo o plošné přiznání, ale o nařízené, neměly by toho tolik," dodává stínový ministr spravedlnosti Dienstbier. Podle něj by také nešlo o veřejné pranýřování: "Druhé přiznání nemá být veřejná záležitost, ale má to být práce úřadu." Podle Doesntbiera má podobný systém Rakousko, v trochu odlišném provedení i Německo. "Ale nedivím se, že se toho někteří politici bojí," dodává Dienstbier. Podle Vystrčila ale bude dávat druhý typ přiznání velkou pravomoc úřadům, jelikož budou rozhodovat o stížnostech.

ČSSD doufá ve volby

"A to je hodně špatná cesta," dodává. Do voleb se podle senátora stihne přijmout maximálně drobná úprava zákona. "Druhá majetková přiznání - kde by velká moc přešla na úředníky - tam je potřeba hledat nová řešení," dodává. Podle Dienstbiera se podaří ztrestnit a zpřísnit majetková přiznání veřejně činných osob a politiků. "Ale kvůli odporu pravicových stran se určitě nezmění úplně," dodává s tím, že jim nezbývá nic než doufat ve vítězství ve volbách.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ane

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To si strčte za klobouk, vy svatouškové, vypálil poslanec Klaus na Kalouska a spol.

8:56 To si strčte za klobouk, vy svatouškové, vypálil poslanec Klaus na Kalouska a spol.

Mezi poslanci Václavem Klausem mladším (ODS) a Miroslavem Kalouskem to zase jednou jiskří. Kalousek …