Nejde mu to, zasekli se, selhali? Kdepak. Ledová sprcha a střízlivý pohled na invazi

03.03.2022 14:32

Na začátku rusko-ukrajinské války se objevovaly zprávy, že Putin musel zešílet a že ruská invaze selhává. Proti přílišnému optimismu varuje v textu pro Daily Mail bývalý voják a komentátor vojenských záležitostí Bill Roggio. Tvrdí, že Putin šílenec není a s tím, že se Ukrajina hned tak nevzdá, počítal. Invaze mu připomíná postup Američanů v Iráku. „Věřit, že ruský útok selhává, nás sice potěší, ale je to v rozporu s fakty. Nemůžeme Ukrajině pomoci, pokud si nepřiznáme, jak na tom je,“ varuje.

Nejde mu to, zasekli se, selhali? Kdepak. Ledová sprcha a střízlivý pohled na invazi
Foto: Repro min. obrany Ukrajiny
Popisek: Zničená ruská technika

Anketa

Prožije český národ na území svého státu rok 2022 v míru?

52%
36%
12%
hlasovalo: 38559 lidí
Varuje, že západní vnímání vývoje války formují zbožná přání a sympatie k obleženému Kyjevu a vede k tomu, že ruské neúspěchy jsou přeceňovány, ruská strategie mylně interpretována a amatérští psychologové na dálku diagnostikují, že se Putin zbláznil.

Ale střízlivá analýza invaze ukazuje, že Rusko sice chtělo vyřadit protivníka jedním úderem, ale mělo v záloze plány, jak v invazi pokračovat, pokud první úder nebude stačit. „Svět podcenil Vladimira Putina a tato chyba vedla, částečně, k tragédii na Ukrajině,“ varuje Roggio a dodává, že teď, když válka začala, je potřeba se na ni dívat otevřenýma očima.

Prý i experti v Pentagonu se nechávají unést a už dva dny po začátku války Ministerstvo obrany tvrdilo, že stále se bránící Kyjev je těžké selhání útočících vojsk, že si Rusové stanovili příliš ambiciozní plán atd. „Po katastrofickém ústupu z Afghánistánu se měli američtí lídři poučit ohledně krocení svých nadějí,“ nabádá bývalý voják a dodává, že USA opět nerozumí cílům svého protivníka.

Roggio zmiňuje texty, podle kterých Putin počítal s tím, že ukrajinská vláda padne hned, jak ruské síly překročí hranice a potáhnou na Kyjev, a že jeho operace selhala, protože ukrajinská vláda stále funguje. „Putin určitě doufal v rychlé vítězství, ale určitě nespoléhal na to, že k němu povede jenom ta první salva,“ míní komentátor a dodává, že ruské síly měly plán vzít si Ukrajinu silou, když první útok na vedení nestačil.

„Tento plán by měl být Američanům, kteří si pamatují invazi do Iráku z roku 2003, povědomý,“ poznamenal s tím, že i tam americké síly začaly svou válečnou kampaň drtivými útoky, aby zlikvidovaly Saddáma Husajna a další důležité představitele, aby svrhly vládu. Saddám přežil, ale americké vojenské síly byly připraveny na pozemní invazi. „Jeden pohled na ruskou ofenzivu ukazuje, že mají plán na celou invazi, podle kterého se řídí,“ říká Roggio.

Pokud Rusové dobudou Kyjev a spojí se s jednotkami, které postupují od jihu, rozdělí Ukrajinu vedví, což by byla rána pro Zelenského, soudí komentátor. „Co je důležitější než pár ruských záseků, je to, že Rusové postoupili 112 kilometrů do vnitrozemí za méně než týden a jsou na okraji hlavního města. „Takhle špatně zorganizovaná, špatně naplánovaná a selhávající ofenziva nevypadá,“ míní spolupracovník think tanku DFF.

Konstatuje, že ruští generálové zatím nechávají města a vesnice, které kladou velký odpor, na pokoji a použití raket a dělostřelectva je také zatím umírněné, možná jako varování pro civilisty. „Zdá se, že Putin chce Ukrajinu vcelku, ale nebude váhat úroveň násilí zvýšit," říká komentátor a povaha útoku pak dle něho značí, že se nezbláznil, ale naopak si počíná chladně a vypočítavě. „Putin možná nepočítal s takovým odporem Ukrajinců a opozicí ze strany Západu, ale to neznamená, že je blázen nebo že je vůbec nevzal v potaz a zaútočil stejně,“ píše Roggio.

Zda uspěje, nebo ne se ještě uvidí, ale plán na dobytí Ukrajiny existuje a ruské síly se jím řídí od začátku, soudí. A Ukrajinci bojují statečně, ale okolnosti jsou proti nim a Rusové mají pokud ne všechny, tak většinu výhod na své straně. „Mohou útočit a také útočí ze tří směrů. Ruské síly mají převahu v počtu vojáků, v letectvu, na moři, a také v počtu tanků. Mají rozsáhlé zdroje. A i když mezinárodní komunita Ukrajinu podporuje i zbraněmi, bojuje osamocená. „Věřit, že ruský útok selhává, nás sice potěší, ale je to v rozporu s fakty. Nemůžeme Ukrajině pomoci, pokud si nepřiznáme, jak na tom je,“ konstatuje Bill Roggio na závěr.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …