Nejdřív odstranit Babiše, pak se starat o stát. Volič? Nemá kam jít. Pečinka skeptický

03.05.2023 19:30 | Ze sítí

Komentátor Bohumil Pečinka říká, že vláda Petra Fialy nepotřebuje opozici, protože si v rámci pětikoalice vystačí sama. Každý vládní návrh totiž musí projít debatou, kde stojí pravicová ODS a TOP 09, Piráti ve středu a levicová KDU-ČSL a hnutí STAN. Proto ale podle Pečinky vláda nedělá konsolidační opatření „až na krev“, jak by to ve skutečnosti bylo potřeba. Lepší alternativu než současnou vládu Pečinka navíc nevidí.

Nejdřív odstranit Babiše, pak se starat o stát. Volič? Nemá kam jít. Pečinka skeptický
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka

Pečinka v rozhovoru pro Český rozhlas hodnotí vládnutí kabinetu Petra Fialy ve dvou různých etapách. V té první se podle něj vláda soustředila zejména na komunální, senátní a prezidentské volby a až v té druhé se snaží konsolidovat veřejné finance, jak slibovala před svým nástupem.

„Vládnutí současné vlády bych rozdělil do dvou etap. Důvěru dostali v lednu minulého roku a mezitím, kdy začali se současnými úspornými balíčky apod., byly troje volby. A jejich vůdčí filozofie vlastně byla, že nejdříve je musejí vyhrát a znemožnit opětovný nástup Andreje Babiše do funkcí. A teprve potom dělat nepopulární opatření,“ tvrdí Pečinka.

Středopravicová Fialova vláda podle něj vlastně nepotřebuje opozici a vystačí si v názorovém tříbení sama. „Když vezmeme například návrhy na zvýšení daní, tak evidentně na straně čisté levice stojí lidovci a STAN, střed má v podobě Pirátů a pravici představuje ODS a TOP 09. Proto si stačí sami a nepotřebují opozici. Proto i ta opatření nedělají ,až na krev‘, jak by to ale chtělo,“ vysvětluje Pečinka.

Jinak vládu v zásadě chválí za to, že nepodlehla strašení populistů a extremistů a ještě více nezatížila napjatý státní rozpočet. Loni se podle něj objevily desítky „expertů“, podle kterých jsme dnes měli mít máslo za stovku a benzín za dvě. „Měl tu být absolutní energetický krach a blackouty, ale Evropa to nějak za ten rok zvládla. Také to byl hlavní zájem EU, nějak tu krizi překlenout a hlavně se energeticky přeorientovat, což je fantastický úspěch,“ má jasno komentátor. „Když si vezmete, co říkal Jindřich Rajchl a další, tak ve všem, v každém ohledu se mýlili,“ dodává Pečinka.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Proč nikdo neřeší nákup tanků bez výběrka?

Dobrý den, schvalujete nákup tanků, který vláda plánuje? Mě překvapuje, že nikdo neřeší, že nákup probíhá bez výběrového řízení. Podle mě to zavání korupcí nebo minimálně plýtvání veřejnými penězi, protože když není výběrko, jak se ví, že jde pro nás o ten nejvýhodnější nákup?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dočetl někdo ty Pečínkovy kecy?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHlustvisihák , 03.05.2023 20:22:56
Proboha, kde se takoví nýmandi stále berou?

|  8 |  0

Další články z rubriky

Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

20:53 Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

Ministryně obrany Jana Černochová měla zakázat náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi zřízení o…