Nejdříve se smáli „panikařícím“ Čechům, pak pokyvovali nad Švédy bez roušek... Špatně, špatně. Honzejk a další zřejmě znovu narazili

11.04.2020 8:41

Zatímco většina států Evropy bojuje s šířením koronaviru přijímáním přísných opatření, Švédsko volí spíše liberální cestu a místo plošných zákazů spoléhá na zodpovědnost svých občanů. Počet nakažených v zemi však stále stoupá a velká švédská nemocnice Karolinska University Hospital už nebere pacienty nad 80 let na jednotky intenzivní péče, píší Novinky.cz. Právě Švédsko bylo pro některé zajímavým příkladem, jak by vypadal boj s nákazou bez restriktivních opatření. Nakonec ale švédská vláda mění svou dosavadní strategii – v pondělí předložila návrh zákona, který by umožňoval zavřít podniky a omezit veřejná shromáždění bez souhlasu parlamentu.

Nejdříve se smáli „panikařícím“ Čechům, pak pokyvovali nad Švédy bez roušek... Špatně, špatně. Honzejk a další zřejmě znovu narazili
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto
reklama

Karolinska University Hospital selektuje lidi podle věku a vydala podle serveru instrukce, aby lékaři selektovali pacienty podle věku, zejména pacienty nad osmdesát let, informuje server Somagnews s odkazem na list Aftonbladet.

Z údajného vnitřního dokumentu také server cituje doporučení, aby pacienti s chronickými nemocemi nad 60 let věku nedostávali v péči prioritu.

Nemocnice zatím takovou informaci nepotvrdila. Vydala prohlášení, kde jen uvedla, že „priorita je vždy založena na vyhlídce, jak se pacient vypořádá s intenzivní péčí a vyléčí. Jestliže naděje u pacienta není vysoká, intenzivní péče není použita“.

Anketa

Chcete, aby byl Andrej Babiš předsedou vlády i po volbách v roce 2021?

85%
15%
hlasovalo: 34277 lidí
Ještě koncem března komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk srovnával koronavirovou krizi v Česku se Švédskem, z čehož Česko nevyšlo zrovna nejlépe.

„Zajímavé je Švédsko. Nouzový stav nemají, omezení jsou v rovině doporučení, jen od zítřka zákaz shromáždění nad 50 lidí. Počet případů přes 3000, u nás 2500. Mrtvých SWE 100 (začalo to u nich dřív). Čím to? Netestují? Dělají tragickou chybu?“ pozastavoval se ještě před pár dny Honzejk.

Politolog Jiří Pehe v diskusi dodal, že Švédsku se daří spravovat věci veřejné a jeho přístup budeme jednou studovat.

Ozval se také Pavel Šafr. „Je velmi důležité ukazovat, že restrikce nejsou žádný všelék,“ konstatoval. Více jsme psali ZDE

Ještě v únoru pak Honzejk v souvislosti s koronavirem tvrdil, že není třeba podléhat panice. O pár dní později uznal, že má hodně másla na hlavě a omlouval se. Domníval se prý, že stát vedený jedním z nejbohatších Čechů dokáže včas zajistit přiměřené množství ochranných pomůcek, když je Babiš už sedm let členem vlády a poslední tři roky dokonce premiérem. V posledních třech letech byl na trhu dostatek ochranných prostředků, které bylo možné koupit za běžné ceny.

Anketa

Václav Klaus ml. navrhl, abychom EU hned vypověděli Lisabonskou smlouvu. Souhlasíte?

98%
2%
hlasovalo: 25882 lidí
Komentátor Deníku N Jan Moláček na začátku prohlašoval, že Češi se v roce 2015 báli uprchlíků, jenže ti k nám ve větším počtu nedorazili. A naznačoval, že s koronavirem to bude podobné. Jenže není. A dokonce i sám Jan Moláček uznal, že šlápl vedle.

„Koukám, že se Češi rozhodli zopakovat svoje parádní číslo z roku 2015‚ ‚podělali jsme se z uprchlíků bez uprchlíků‘, tentokrát ve verzi koronavirus,“ napsal na konci února Moláček. A 1. března byl v České republice pozitivně testován první koronavirový pacient.

Že švédská vláda schválila velmi přísný návrh karantény, tamní opozice kritizuje. I přesto, že v zemi je téměř 7700 lidí prokázaně nakažených koronavirem; nemoci v zemi dosud podlehlo 591 infikovaných. Přesto návrh tamní vlády opozice kritizuje.

Například podle předsedy konzervativní strany Moderate Party Ulfa Kristerssona návrh postrádá přesnou definici toho, jak by měly být navýšené pravomoci využity. Kritický postoj také zaujal k tomu, že zákon umožnil obejít legislativní orgán, kterému prý nebude ani dána možnost vyhlášené rozhodnutí zvrátit.

Ministryně zdravotnictví Lena Hallengren upozorňuje, že není už na co čekat, jelikož jsou v sázce lidské životy. „Vnímáme nutnost mít schopnost rychle jednat, pokud to situace vyžaduje, jedná se koneckonců o ochranu lidských životů,“ hájí zákon.

Švédská vláda stále ještě nezavedla striktní omezení volného pohybu ani jiná větší opatření. Momentálně tam platí pouze zákaz akcí nad padesát lidí a zákaz návštěv pečovatelských domů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nora a migranti. Neskutečné, zíral znalec médií.  Kavárna v přesile. Lidé to vidí, počkejte u voleb

15:30 Nora a migranti. Neskutečné, zíral znalec médií. Kavárna v přesile. Lidé to vidí, počkejte u voleb

„Výběr lidí, které v ČT zvou do těchto pořadů, je neskutečný. Má tam být nějaká parita. Ve skutečnos…