Nejsme děti. Před pětadvaceti lety vypískali v ČKD Miroslava Štěpána

23.11.2014 10:59

Třiadvacátého listopadu 1989 komunisté pochopili, že pomoc pro svůj režim nenajdou už ani u dělníků. Před čtvrtstoletím se vypískání od dělníků z ČKD dočkal tehdejší člen předsednictva ÚV KSČ Miroslav Štěpán. Byl to pro něj neslavný den. Podle vlastních slov chtěl tehdy převzít moc a komunistickou stranu změnit, u dělníků ale tvrdě narazil a čelil volání po demisi a heslu „Nejsme děti". Výročí připomíná Česká televize.

Nejsme děti. Před pětadvaceti lety vypískali v ČKD Miroslava Štěpána
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Miroslav Štěpán, bývalý člen ÚV KSČ

Miroslav Štěpán by sám sebe rád viděl v křesle nejmocnějšího muže tehdy se hroutící komunistické strany. Ve svých čtyřiačtyřiceti letech byl v podstatě mladou komunistickou krví a chtěl stranu obměnit tak, aby se udržela u moci. Prozradil to na sebe v roce 2003 v rozhovoru s historikem Miroslavem Vaňkem.

„Studenti mu to ale spočítali. Mezi hesly se objevovalo i 'Nechceme Štěpána, chceme novou vládu' či 'Na Štěpána bez Štěpána'. Korunu tomu ale dali až dělníci v ČKD. Komunisté totiž sázeli právě na dělnickou třídu. Dokud na náměstích byli jen studenti, disidenti a inteligence a dokud dělnické kolektivy houfně vyjadřovaly podporu, mělo vedení strany naději, že problémy ustojí jako vždy předtím. Ale pak v ČKD vystoupil Miroslav Štěpán a byl konec," shrnuje situaci ČT.

Faktem je, že se Štěpán neschovával před nespokojenými davy a sliboval, že je připraven k dialogu s každým, žádný návrh neměl být předem odsouzen k zamítnutí. Občanům to ale už nestačilo  a vypískali ho. Za zmínku stojí, že tehdejší Československá televize a ČTK tuto pasáž při podávání informací vynechaly.

Miroslav Štěpán zemřel na jaře roku 2014 v osmašedesáti letech.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy budete Babiše volit za prezidenta?

Nebyl byste totiž jediný za ANO, kdo by ho nevolil. Nemyslíte, že to o něčem také vypovídá? Jasně, žijeme demokracii, kde jsou odlišné názory běžné. Na druhou stranu, není divné, když lídr strany nemá podporu ani u vlastních lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

21:40 Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

Covidové šílenství odeznělo, vystřídala jej další silná témata, jako je válka, energetická krize a z…