Nejsou pohonné hmoty. Víc aktivity, shánějte, udeřil na vlastní vládu Zelenskyj

28.05.2022 8:48 | Ze sítí

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj uložil úkoly své vládě v Kyjevě. Veřejně oznámil, co od kabinetu očekává. A popsal situaci na bojišti na Donbase. „Okupanti se snaží dosáhnout alespoň za sto dní války cílů, kterých doufali dosáhnout v prvních dnech po 24. únoru. Proto soustředili maximum dělostřelectva, maximální množství záloh na Donbas. Probíhají raketové útoky i útoky letadel. Všechno,“ pravil Zelenskyj. Ale ruští okupanti by podle něj měli vzít na vědomí, že Donbas nezískají.

Nejsou pohonné hmoty. Víc aktivity, shánějte, udeřil na vlastní vládu Zelenskyj
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu promluvil ke svým spoluobčanům i ke světu. Tentokrát hned na úvod poděkoval zdravotníkům, kteří měli během covidu plné ruce práce a teď na bojové linii i kdekoliv v zázemí dělají, co mohou, aby zachránili životy vojáků a zraněných ukrajinských občanů. Bohužel tuto svou službu zaplatil životem i nejeden zdravotník. Zelenskyj zdůraznil, že ani jejich oběť nebude zapomenuta.

Prezident přislíbil, že po dosažení míru bude vláda dělat všechno pro to, aby platy zdravotníků vzrostly na  slušnou úroveň.

Zelenskyj prozradil, že s vládou momentálně řeší otázky nedostatku pohonných hmot. Rusové prý svými útoky blokují rafinerii v Kremčuku a řadu skladů s pohonnými hmotami a prezident prohlásil, že od vlády očekává, že se pokusí nedostatek pohonných hmot řešit a vyřešit. „Od vládních úředníků očekávám větší aktivitu,“ zaznělo z úst prezidenta s tím, že vláda má zajistit také více práce pro Ukrajince a obecně se pokusit posílit ekonomickou aktivitu ve svobodných regionech Ukrajiny. Zelenskyj dal najevo, že sám shání dodávky pohonných hmot pro Ukrajinu, kde to jen trochu jde. Ve Velké Británii, v Itálii a v dalších zemích.

Zelenskyj promluvil k politikům Indonésie a připomněl jim, že ruská blokáda ukrajinských přístavů může v mnoha částech světa vyvolat potravinovou krizi. „V těch zemích, které jsou nejvíce závislé na našem exportu, může vzrůst politický chaos,“ upozornil prezident.

Pozornost věnoval i situaci na bojišti. Podle očekávání je situace v Donbasu velmi složitá.

„Okupanti se snaží dosáhnout alespoň za sto dní války cílů, kterých doufali dosáhnout v prvních dnech po 24. únoru. Proto soustředili maximum dělostřelectva, maximální množství záloh na Donbas. Probíhají raketové útoky i útoky letadel. Všechno. Chráníme naši zemi způsobem, který nám současné obranné zdroje umožňují. Děláme vše pro jejich zvýšení. A navýšíme je,“ přislíbil Zelenskyj.

„Pokud si okupanti myslí, že Lyman nebo Severodoněck budou jejich, mýlí se. Donbas bude ukrajinský. Protože toto jsme my, toto je naše podstata. Postavíme každé město. Obnovíme každou komunitu. Nezrodí se tu žádná alternativa k našim ukrajinským vlajkám. Taková alternativa tam není a nebude,“ pokračoval prezident.

Nakonec prozradil, že vyznamenal 198 příslušníků ozbrojených sil, 4 z nich posmrtně. A složil hold všem, kteří za Ukrajinu statečně bojují za cenu vlastního života.

Pak už přišlo jen tradiční rozloučení: „Sláva Ukrajině!“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

5:00 Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

Nenechme si ukrást prostor pro sdílení pravdivých zpráv, pro diskuzi a vzájemnou inspiraci. Tímto ap…