Nejtemnější dědictví Karla Schwarzenberga. Bývalý náměstek z ministerstva promlouvá

27.11.2021 10:35 | Zprávy

Bývalý náměstek na ministerstvu zahraničí Petr Drulák má za to, že šéfům tohoto resortu vlastně už mnoho pravomocí nezbylo, protože ve vládě Andreje Babiše (ANO) si zahraniční politiku mezi sebe rozdělili předseda vlády Babiš s prezidentem Milošem Zemanem. Jedna důležitá kompetence však ministrovi zahraničí zůstala. A tady prý zanechal vůbec nejtemnější stopu na ministerstvu čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Nejtemnější dědictví Karla Schwarzenberga. Bývalý náměstek z  ministerstva promlouvá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg převzal jedno z nejvyšších ukrajinských vyznamenání- Řád knížete Jaroslava Moudrého 2. třídy

Někdejší náměstek exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Petr Drulák má za to, že význam ministerstva zahraničí poklesl, protože evropskou agendu si pod sebe stáhl premiér Babiš a ruské a čínské otázky chtěl řešit prezident Miloš Zeman.

Jedna důležitá kompetence však ministrovi zahraničí přece jen zůstala. Má vliv na vysílání velvyslanců na posty v zahraničí. Tady podle Druláka hodně ovlivnila zahraniční politiku ODS, která rozhodla o tom, že na diplomatických postech se objevili pravicově smýšlející lidé. A pak také lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda, který z Drulákova pohledu poskytl prostor stoupencům prvního českého prezidenta Václava Havla.  

„Nejtemnější personální dědictví však v Černínu zanechal Schwarzenberg. Jako ministr vlád tupých škrtů šel příkladem a na rozdíl od svých vládních kolegů nechal na své ministerstvo dopadnout úsporná opatření plnou vahou. Zavíraly se ambasády a konzuláty, propouštěly se stovky odborníků. Někdy s mimořádnou brutalitou vůči zaměstnancům. Jako když nejmenovaný diplomat vyhrál konkurz na místo šéfa generálního konzulátu, obdržel jmenování i příslušné gratulace, aby byl za několik dnů jeho konzulát zrušen a on sám se ocitl na ulici. Jako zázrakem se ale podobná opatření vyhýbala úředníkům, kteří politicky inklinovali k vedení ministerstva. Některé ambasády a konzuláty se po Schwarzenbergově odchodu obnovit podařilo, ale odborníci si už mezitím našli jiná zaměstnání a diplomacie je ztratila,“ nebral si v komentáři pro MF Dnes servítky Petr Drulák.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

MF Dnes , MZV , Schwarzenberg , TOP 09 , zahraničí

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád

18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád

Ve studiu CNN Prima News to vřelo. Bývalý předseda TOP 09 naznačil, že po volbách může pokračovat vl…