Nejúspěšnější plán na vydělání peněz: Tak bohatl exministr Řebíček

20.08.2012 9:25 | Zprávy

Příběh zázračně zbohatlého exministra a jeho firmy, která dělala státní zakázky za miliardy a dnes má na účtech pár milionů a skončí v insolvenci, ukazuje, jak snadno se v Česku dalo zbohatnout. Aleš Řebíček je odstrašujícím mementem, kam až může zajít propojení politiky a byznysu.

Nejúspěšnější plán na vydělání peněz: Tak bohatl exministr Řebíček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlak

Týdeník Respekt popisuje, jak v roce 1992 založil pětadvacetiletý stavbyvedoucí Aleš Řebíček se šesti kamarády společnost Viamont. První byznys dělali v podhůří Krušných hor, kde opravovali koleje a spravovali železniční stanice. V Chabařovicích a Bílině tak začíná jeho růst do podoby miliardového impéria.

V devadesátých letech se pohybuje spíše na regionální úrovni, ale už zde si prý spolumajitel firmy Aleš Řebíček získal pověst muže, který se vyzná. Firma začíná provozovat i několik regionálních vlakových tratí (nově vzniklá dopravní část Viamont Cargo) a díky tomu nastává první klíčový zlom v její historii. V roce 2000 získává lukrativní zakázku od polostátního gigantu ČEZ na dopravu uhlí pro Severočeské doly a regionální elektrárny.

Zároveň začíná vozit uhlí pro Pražskou teplárenskou, a díky tomu se prý Řebíček poprvé dostává do kontaktu s pražským politicko - podnikatelským prostředím, zejména s Romanem Janouškem. V téže době podle Respektu začíná v Teplicích pořádat tenisové turnaje pro pražské celebrity. V roce 2001 pak vstupuje do ODS a zahajuje svou oslnivou kariéru.

Kubera: Komunál mu byl těsný

V roce 2002 se stává radním v Teplicích, ovšem už v té době si buduje kontakty na krajské úrovni. „Komunální politika ho sice zjevně bavila, ale byla mu těsná, vazby si vytvářel především na krajské a celostátní úrovni,“ vzpomíná teplický primátor a senátor ODS Jaroslav Kubera. Vřelé kontakty měl zejména s hejtmanem Jiřím Šulcem. V roce 2002 byl předsedou ODS zvolen Mirek Topolánek a perspektivní ústecký kádr se stal jeho „poradcem pro podnikání“. Propojil je nejspíš Marek Dalík a významnou roli v jejich vztahu hrál nejspíš i šéf ČEZ Martin Roman, který se s Řebíčkem znal z obchodních vztahů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stejná krev, ať ruská či americká. Ale bez řečí o „agresorech“ se to v Rokycanech neobešlo

4:44 Stejná krev, ať ruská či americká. Ale bez řečí o „agresorech“ se to v Rokycanech neobešlo

Několik tisíc zájemců o vojenskou historii navštívilo Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, kde t…