Nejvyšší kontrolní úřad se chystá na kontrolu do neziskovek

06.01.2018 16:48

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zahájí v lednu tři nové kontroly z letošního plánu. Zaměří se na podporu podnikatelských nemovitostí, na armádní nemovitosti a prověří peníze státu určené nestátním neziskovým organizacím. NKÚ o tom informoval na svém webu. Zprávu převzala ČTK.

Nejvyšší kontrolní úřad se chystá na kontrolu do neziskovek
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ
reklama

V první z kontrol prověří úřad peníze poskytnuté na podporu podnikatelských nemovitostí a infrastruktury. Půjde například o poskytování a vyhodnocení podpory pro průmyslové zóny, případně na regeneraci území a objektů určených pro následné průmyslové a podnikatelské využití. Kontroloři zamíří na Ministerstvo průmyslu a obchodu, do agentury CzechInvest a do Agentury pro podnikání a inovace.

V druhé kontrole prověří úřad nemovitý majetek armády a peníze s ním související. Jde o jednu ze tří letošních kontrol zaměřených na obranu, kromě této bude úřad prověřovat peníze na vzdušné síly a armádní výstroj. Hospodařením s armádními nemovitostmi se zabýval úřad již v kontrole z roku 2014, kdy se ale zaměřil na nákup služeb stravování, správy nemovitostí a střežení objektů. Zjistil tehdy mimo jiné, že Ministerstvo obrany zadávalo zakázky na technickou ostrahu muničních skladů účelově jednomu dodavateli v jednacím řízení bez uveřejnění, přestože podle NKÚ měla být vypsána otevřená soutěž.

Poslední z lednových kontrol se bude týkat peněz pro nestátní neziskové organizace. Zaměří se na to, jak jsou nastaveny a plněny cíle státní politiky vůči těmto organizacím a jak některé úřady postupovaly při rozdělování peněz. „Kontrolovatelný objem peněz v této kontrole s ohledem na naše zaměření dosahuje přibližně 900 milionů korun. Jen v roce 2015 nestátní neziskové organizace obdržely ze státního rozpočtu na dotacích přibližně 9,7 miliardy korun,“ uvedl mluvčí úřadu Václav Kešner.

Při podobných kontrolách podle něj často existuje riziko, že cíle stanovené státem jsou formulované příliš obecně a nekonkrétně. Problémem také může být, jak poskytovatelé dotací vyhodnocují jejich dopady a přínosy. Kontroloři při této akci zamíří na čtyři ministerstva a na úřad vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …