„Rozumná doba řízení by se měla pohybovat mezi šesti měsíci až jedním rokem, řekl jasně host hned na úvod. Kauzy se ale často komplikují, čekává se na znalecké posudky a podobně. Dobu řízení v civilních sporech přesahující pět let je prý třeba odstranit. Ve skutečnosti ale vlekoucích se kauz není zdaleka tolik, jak se může zdát z médií. V trestních věcech je prý osmdesát procent kauz vyřešeno do jednoho roku. V obecné rovině Šámal poznamenal, že se znalecké posudky v Česku možná využívají až příliš. Ministerstvo spravedlnosti by se mělo více zaměřit na činnost znalců, tzv. si na ně posvítit.
Soudců máme v Česku dost
Obratem navíc dodal, že některé kraje jsou v tomto problematičtější než jiné. Nejhorší je to prý v severních Čechách. „Je tam víc případů. Další problém je ten, že tam je dlouhodobě podhodnocený stav soudců. A ti soudci, kteří tam přijdou, se zase snaží odejít,“ podotkl Šámal. Proč soudci odchází? Odrazuje je prý právě množství práce, které na ně čeká v porovnání s jinými českými regiony.
Soudců ale máme v Česku dostatek, v pořadu zaznělo, že jim schází především příslušný aparát v podobě většího počtu soudních úředníků. Za průtahy kauz jsou navíc soudci postihováni a to i opakovaně. Bez dostatečného servisu se toho prý ale mnoho neurychlí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp