Někdo musí určovat linii televize. Ondřej Neff se znovu zastal televize Prima

03.06.2016 23:10

Publicista Ondřej Neff, šéfredaktor týdeníku Echo Dalibor Balšínek, disident, publicista a politik František „Čuňas“ Stárek (nestr. za ODS) a poslanec Martin Komárek (ANO) diskutovali v pátečních Událostech, komentářích České televize o svobodě slova. Evropská unie se dohodla s největšími internetovými hráči o regulaci internetu, především sociálních sítí. Chce bojovat především proti šíření nenávisti.

Někdo musí určovat linii televize. Ondřej Neff se znovu zastal televize Prima
Foto: pixabay.com
Popisek: Cenzura - ilustrační foto
reklama

Podle Balšínka musí být dodržován zákon a to nejen na sociální síti, ale i v diskusích pod články. Odpovědnost za to nesou provozovatelé zmíněných serverů. Neff mu dal za pravdu pouze částečně. Připomněl, že v každé zemi panuje jiná situace. Kupříkladu ve Francii mají aktivní buňky Islámského státu a ty je třeba postihovat i na internetu, ale v Česku je opravdu poněkud jiná situace.  

Jsem proti potírání všeobecné nenávisti, konstatoval Neff

„Když já slyším řeči o šíření nenávisti, tak jsem k tomu velmi obezřetný," varoval Neff. „Já osobně jsem proti potírání jakési všeobecné nenávisti. Mě trápí projevy nenávisti, ale když dám na jednu misku vah zakázání diskusí a na druhou misku možnost, aby se lidé vyjádřili, byť někteří hnusně, tak ta svoboda vyjadřování u mě zvítězí," konstatoval zakladatel Neviditelného psa.

Balšínek dodal, že na sociální síti Facebook je zobrazovaný obsah tak či tak nějak manipulován, už jen tím, co se lidem zobrazuje. Facebook má navíc řadu nařízení na téma „co smíte a nesmíte sdílet". Balšínek se domnívá, že tato pravidla neznají zdaleka všichni uživatelé.

Šéfredaktor serveru Echo24.cz připomněl ještě jedno téma. Jestliže bude trestné urážet úředníky, nastává problém. Tady hrozí, že se budou lidé bát vůbec něco říct, aby neporušili zákon.

Krátce se pánové vyjádřili i ke kauze televize Prima. „Pokud má mít to médium nějakou tvář, tak musí být někdo, kdo tuto linii stanoví. Dělává to vedení a já to považuji za správné," zaznělo jasně z úst Ondřeje Neffa. Balšínek doplnil, že nemá rád tajné vynášení informací z interních porad, což se v FTV Prima přesně stalo. Jakýkoli provozovatel televize však musí ctít zákon.

Dalšími hosty debaty byli Babišův poslanec Martin Komárek (ANO) a kandidát do Senátu v barvách ODS František Stárek. Podle Komárka je v zájmu České republiky, aby lidé měli co nejširší prostor k vyjadřování. „Druhá věc je, že Evropská komise nejedná tupě, byť si to tady možná někdy myslíme. My jsme si všichni zvykli, že musíme na letištích procházet bezpečnostními rámy a něco podobného bude třeba nastavit i na internetu," předestřel svou představu Komárek.

Stárek to viděl jinak. „Já mám dojem, že trestní zákon dává dostatečný prostor už nyní umožňuje, aby byli postihováni ti, kteří páchají nějaký trestný čin, takže další zpřísňování legislativy není nutné," konstatoval Stárek. Kritický byl právě k nápadu pokutovat lidi za to, když řeknou policistovi, že je blbec. „Když někdo řekne policajtovi, že je blbec, tak by se taky mělo zkoumat, jestli ten člověk náhodou neměl pravdu," poznamenal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …