Někdo to podělal? K tématu Venezuela a Petříček se objevila drtivá informace

06.02.2019 13:12

Ministr zahraničí Tomáš Petříček možná udělal něco, co neměl. Je možné, že české uznání Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely je zřejmě neplatné, protože se k věci nevyjádřil prezident Miloš Zeman. Co bude dál?

Někdo to podělal? K tématu Venezuela a Petříček se objevila drtivá informace
Foto: Archiv
Popisek: Venezuela
reklama

Juan Guaidó, předseda venezuelského Národního shromáždění a podle celé řady států také dočasný prezident Venezuely. Uznaly ho spojené státy, EU a s ní i Česká republika. Za prezidenta se stále prohlašuje také Nicolas Maduro, nástupce slavného Huga Cháveze, jenže ten přivedl zemi do tak hluboké ekonomické krize a uvrhl ji do propasti humanitární krize, že mnoho Venezuelanů už tohoto velkého stoupence socialismu za prezidenta nepovažuje. Ekonomická situace ve Venezuele je tak špatná, že horší už je jen v zemích, kde mnoho let zuří válka, např. v Sýrii.

Publicista Kunešrtek však v textu pro server iPrima tvrdí, že české uznání Guaidóa je možná neplatné, vychází z ustavní věty, že Českou republiku navenek zastupuje prezident, momentálně Miloš Zeman, a ten se k uznání Juana Guaidóa nevyjádřil kladně. Vláda sice předsedu Národního shromáždění prezidentem uznala 4. února, ale to samo o sobě nemusí nic znamenat. Hradní právníci zkoumají vládní verdikt a Miloš Zeman se k situaci vyjádří v příštích dnech. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„V druhé polovině týdne se pan prezident vyjádří k otázce, koho považuje za legitimního představitele Venezuely, a rovněž k otázce, zda byl krok vlády legální, nebo jestli šlo ze strany vlády o uzurpaci pravomoci vyhrazené prezidentovi,“ řekl Ovčáček.

Proti tomuto výkladu stojí tvrzení, které také vychází z Ústavy ČR, že o zahraniční politice země rozhoduje vláda, nikoli prezident. Existuje prý precedent, podle kterého vláda rozhodnout mohla. Novinářům to oznámil tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Michal Bucháček. „Obdobným způsobem bylo postupováno v některých případech v minulosti. Například v roce 2011 byla takto ministrem zahraničních věcí (Karlem Schwarzenbergem z TOP 09) uznána Přechodná národní rada Libye za legitimního představitele libyjského lidu,“ uvedl Bucháček.

Na fakt, že o zahraniční politice země rozhoduje vláda, upozornil také poslanec ODS Marek Benda. Právě česká vláda uznala např. nezávislost Kosova.

Šéf komunistů Vojtěch Filip se v tomto sporu postavil na stranu prezidenta. „Zabezpečováním vztahů s ostatními státy se rozumí provoz našich ambasád v jiných zemích, vysílání našeho diplomatického personálu do zahraničí a jednání s ambasadory cizích států akreditovanými pro ČR. Ne vměšování se do vnitřních záležitostí suverénní země, které je v rozporu s mezinárodním právem,“ vysvětlil Filip.  

„Vláda ale právě na návrh ministerstva zahraničí provedla krok, který odporuje mezinárodněprávním závazkům ČR. Jde o hrubé narušení suverenity lidu Venezuely, který je jako jediný oprávněn určovat své legitimní představitele,“ pokračoval.

Komunista trval na tom, že je třeba ctít venezuelskou ústavu a postupovat podle ní. Prezidentem Venezuely se podle ní kdokoli stane až po řádném zvolení. To, co udělal Guaidó, je prý srovnatelné s tím, jako by se českým prezidentem prohlásil sám Filip.

Jeden z poslanců, který si nepřál být jmenován, pravil, že ministerstvo zahraničí možná ve skutečnosti vedou nacističtí duchové. „V Černínském paláci, kde dnes sídlí Ministerstvo zahraničních věcí, byl během 2. světové války umístěn Úřad říšského protektora pro Čechy a Moravu. Duch Konstantina von Neuratha, Reinharda Heydricha a Karla-Hermanna Franka ten barák asi ovládá dodnes,“ uvedl poslanec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

14:50 Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

Nového ombudsmana Stanislava Křečka je stále plný mediální prostor. Interview s ním nabídl i server …