Nekompromisní česká opozice vyzývá vládu, aby bojovala dál proti kvótám v EU

29. 9. 2015 15:41

Česká vláda by podle opozice měla dál bojovat proti uprchlickým kvótám. Na dnešních tiskových konferencích před jednáním Sněmovny to řekli zástupci opozičních stran ODS a KSČM. Podle občanských demokratů by se česká vláda měla připojit k žalobě, kterou chce proti kvótám podat Slovensko. Předseda poslaneckého klubu komunistů Jiří Dolejš tvrdí, že Česko může o zavedení kvót dál vyjednávat.

Nekompromisní česká opozice vyzývá vládu, aby bojovala dál proti kvótám v EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil, Petr Fiala a Zbyněk Stanjura

"Podporovali jsme postoj české vlády, která se chtěla bránit. Vadí nám, že to vzdala," uvedl Dolejš. "Myslíme si, že by se měly hledat způsoby, jak to rozhodnutí Bruselu buď zkorigovat, nebo nenaplnit," doplnil. Podle Dolejše není případná žaloba k Evropskému soudnímu dvoru jedinou cestou, jak se vyhnout povinnosti přijmout uprchlíky podle určených kvót. "Myslím si, že pokud nesplníme diktát Bruselu, tak s námi bude vedeno řízení a i v tomto řízení se vytvářejí určité možnosti, jak si stát na svém," podotkl.

Rozhodnutí o přerozdělování uprchlíků podle kvót přijali minulý týden ministři vnitra členských státu EU. Místo tradičně používaného jednohlasného rozhodnutí využili hlasování kvalifikovanou většinou. Země, které s kvótami nesouhlasily, tak byly přehlasovány.

Předseda ODS Petr Fiala má za to, že postup vlády v otázce kvót pro migranty je skandální a nepochopitelný. Strana je přesvědčena, že EU nemůže jednoduše říct, že o podobných záležitostech se nyní bude rozhodovat kvalifikovanou většinou, a nikoliv jednohlasně. Rozhodnutí chce zvrátit i proto, aby se z postupu nestal precedens. ODS vyzvala vládu, aby se připojila k podání žaloby k Evropskému soudnímu dvoru.

Proti kvótám hlasovaly kromě Česka také Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, Finsko se zdrželo. Podle vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) česká vláda kvóty dlouhodobě odmítala a dále odmítá, nicméně respektuje vůli většiny členských zemí. Opačný postoj zaujalo Slovensko. Premiér Robert Fico prohlásil, že Slovensko se nepodřídí rozhodnutí o kvótách a podá kvůli tomu žalobu k soudu v Lucemburku.

Fotogalerie: - Omluvenky ve sněmovně

Miroslav Kalousek se zdraví s Jaroslavem Zavadilem
Taška ministryně Karly Šlechtové
Jaroslav Faltýnek a Roman Sklenák
Ministr kultury Daniel Herman
Ministr Jiří Dienstbier
Omluvenky pro pracovní důvody nebo zahraniční cest...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oceněný umělec, autor posměšného VIDEA o Zemanovi vynadal Česku: Havel byl výjimka, Mašínové hrdinové

9:22 Oceněný umělec, autor posměšného VIDEA o Zemanovi vynadal Česku: Havel byl výjimka, Mašínové hrdinové

Skutečně fascinující vhled do myšlení české umělecké fronty předvedl v rozhovoru na kameru pro web č…