Někteří prezidentští kandidáti vůbec netuší, kam kandidují, obává se prezident Zeman. Promluvil o nadlidech z parlamentu a prozradil, čím jej přesvědčil Andrej Babiš

14.12.2017 21:42 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman v tomto týdnu jmenoval vládu Andreje Babiše, co přesně od ní očekává? Jaký postoj má k uprchlickým kvotám a jaké by byly jeho první kroky, pokud by obhájil post prezidenta České republiky? Nejen to prozradil v pořadu generálního ředitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa TÝDEN s prezidentem.

Někteří prezidentští kandidáti vůbec netuší, kam kandidují, obává se prezident Zeman. Promluvil o nadlidech z parlamentu a prozradil, čím jej přesvědčil Andrej Babiš
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

Za čtyři týdny je první kolo prezidentské volby. O prezidentskou funkci se utká všech devět uchazečů zaregistrovaných ministerstvem vnitra. Nejvyšší správní soud odmítl podnět Terezie Holovské, která zpochybnila pětici kandidátů s vícenásobnými podpisy. Pětice kandidátů tak může kandidovat, v příštích volbách to však už dovoleno nebude. „Je to komické a naprosto to nesvědčí o kompetenci soudu, jenž má rozhdnout jednoznačně. Doufám, že zákon o prezidentské volbě bude v tomto směru změněn. Dělá z poslanců a senátorů akorát nadlidi,“ kroutil hlavou prezident Zeman.  

Pokud prezident Miloš Zeman svou funkci prezidenta obhájí jeho další kroky se prý nijak významně nezmění. „Budu jen pokračovat v tom, co jsem dělal pět let, žádnou tlustou čáru a nový start neplánuji,“ upřesnil.

Dále dodal, že si nemohl nevšimnout, že někteří prezidentští kandidáti vedou svou kampaň, jako by kandidovali na premiéra. „Stále jen vykládají, co vše změní, aniž by četli ústavu a znali kompetence prezidenta. Přitom s neformální autoritou může prezident ovlivnit mnoho věcí,“ dodal s tím, že on sám si s novými ministry, které včera jmenoval, velmi dobře rozumí a ví, že když jim něco řekne, tak o jeho názoru minimálně přemýšlejí, jsou to srdcaři, pochvaloval si.

Co se týká volební účasti, bude podle Miloše Zemana vyšší než v parlamentních volbách. „Víte, je to podobné jako poralizace Sparta kontra Slavie,“ řekl pro srovnání.

Od vlády Andreje Babiše, kterou v tomto týdnu Zeman jmenoval, očekává především to, že se na rozdíl od vlády předešlé nebudou hádat jako psi. „Očekávám, že tohle v Babišově vládě nebude. Když vláda pracuje jako tým bez ohledu na stranickou příslušnost, má dáleko vyšší výkonnost,“ říká.

Dále dodal, že z počátku ho zneklidňoval přístup Andreje Babiše, že bude řídit stát jako firmu. „Jenže když dodal jako rodinnou firmu, to vše změnilo. Takové se totiž k zaměstnancům chovají jako rodinní příslušníci,“ řekl spokojeně.

Miloš Zeman je také přesvědčen, že Babišova vláda bude daleko rychlejší, co se legislativy týká. „Slíbil rychlejší předkládání zákonů do parlamentu a jejich prosazování,“ dodal.

Ne ve všem se ale s Andrejem Babišem současný prezident Zeman shoduje. „Já si třeba myslím, že naše ekonomika je podinvestovaná, on ne. Také si myslím, že je potřeba následovat Trumpova gesta a naši ambasádu přesunout do Jeruzaléma. Babiš se nikdy zahraniční politikou moc nezabýval, ale věřím, že to časem pochopí. S Jeruzalémem máme skvělé vztahy a nechci, aby se pokazily,“ upřesnil.

Babiš také prohlásil, že zájmem vlády bude národní zájem. Zeman tedy jeho slova upřesnil. „To se týká migračních kvót. Jsou země, které na své území vzaly migranty a doplatily na to, jiné se z jejich chyb poučily. My tu máme mnoho migrantů z Ukrajiny a Vietnamu. Ale co se týká muslimských migrantů, ty nechceme. Narušují jen naši kulturu. Kvóty už vážně stejně nikdo nebere,“ řekl.

Miloš Zeman také vyjádřil spokojenost v postoji Donalda Tuska, který se ke kvótám staví rezervovaně. „Já se vážně zaradoval. Konečně se pochlapil a chová se jako evropský prezident, co hájí zájmy EU. Evropská komise je jen sbor úředníků, a když se vzbouří proti vláda v čele s Tuskem, mají být hned vyhozeni,“ míní prezident.

Prezident Zeman se vyjádřil, že jen doufá, že Česká republika bude jednou z prvních zemí, která se k Trumpovi přidá. „O tom si chci ještě určitě promluvit s ministrem zahraničí,“ řekl.

K vyjádření německého politika Martina Schulze o federalizaci Evropy má Zeman prý jednoznačný postoj. „Podle Schulze byl měl vypadnout každý, kdo nesouhlasí s vytvořením Evropských spojených států, to vzbuzuje jediné –odpor. Navíc to říká politik, který prohrál volby, více dodávat netřeba,“ uzavřel.
 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

41 procent lidí nevěří na ruskou informační válku. Zjistilo Moravcovo centrum. Expert se chytá za hlavu

13:27 41 procent lidí nevěří na ruskou informační válku. Zjistilo Moravcovo centrum. Expert se chytá za hlavu

Téměř polovina Čechů je názoru, že informační válka vedená Ruskem po začátku invaze na Ukrajinu je p…