Nemám radost z toho, že Murín končí ve funkci, byly s ním ale problémy, šlo o desítky kauz, odhalil Pavel Zeman v ČRo

24. 4. 2018 18:36

Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín odejde na konci dubna z funkce. K rezignaci ho přiměly tlak premiéra i kritický dopis nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který ve Dvaceti minutách Radiožurnálu proto objasnil, proč jej napsal, a postavil se tak na stranu premiéra v demisi Andreje Babiše.

Nemám radost z toho, že Murín končí ve funkci, byly s ním ale problémy, šlo o desítky kauz, odhalil Pavel Zeman v ČRo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
reklama

„Z toho, že Murín skončí ve funkci, vyloženě radost nemám, jelikož jsem celou záležitost bral od začátku velmi věcně,“ řekl hned v úvodu rozhovoru Pavel Zeman. V dopise, v němž nejvyšší státní zástupce hodnotil práci Murína, uvedl však ostré vyjádření, že je bezpečnostním rizikem, na čemž si prý stále trvá. Zeman prý už od začátku spolupráci s GIBS vnímal tak, že státní zastupitelství je dozorovým orgánem a GIBS je na úrovni policejního orgánu. Což prý znamená, že GIBS musí poslouchat pokyny dozorového státního zástupce. To se ale v případě Murína podle Zemana nedělo.

„Od samotného vzniku GIBS jsem byl v kontaktu s jejími šéfy, ať už to byl ředitel Bílek, nebo následně ředitel Murín. Sledoval jsem a monitoroval jejich práci,“ uvedl s tím, že proto požádal nižší složky státního zastupitelství, aby mu sdělovaly pozitivní i negativní zjištění, která poté s řediteli osobně probíral. „S Bílkem byla spolupráce dobrá, kritiku si vyslechl a učinil opatření. S Murínem to bylo složitější, jednání bylo několik a vyústily až v ten dopis panu premiérovi, který není nic nového. Ten dopis byl zaslán na podzim zejména Murínovi a byl podstatně obsáhlejší a konkrétnější,“ upřesnil Zeman.

Znamená to tedy, že ředitel Murín kritiku už podle Zemanových slov dávno znal a očekávalo se pouze, jak se k tomu postaví. Co se týká posledního dopisu, ten je z 12. března, je zhruba sedmistránkový a Zeman ho psal na žádost Andreje Babiše. A to mimo jiné již v době, kdy bylo zřejmé, že na Michala Murína je vyvíjen jistý nátlak. Vyplývalo to minimálně z jeho slov, když pronesl, že jej premiér vyzval k rezignaci a řekl, že když odejde dobrovolně, bude to bez skandálu.

Pavel Zeman ale odmítá, že by tímto počinem pomohl Babišovi najít argumenty pro tlak na nepohodlného úředníka Michala Murína. „Já bych řekl, že správné chápání by bylo tak, že premiér, ať je to kdokoli, má personální pravomoc nad některými činovníky určitých institucí. A jestliže mě v tu chvíli požádal premiér o to, abych mu zaslal hodnocení činnosti určité organizace z pozice státního zastupitelství, které je shodou okolností i v pozici dozorového orgánu, tak já před premiérem nebudu zastírat, že jsou tam problémy,“ zdůraznil Zeman.

Dále připomněl, že pokud si někdo přečte obsah dopisu, tak je velice věcný a on sám v něm píše pouze to, co je skutečně pravda. Mnozí však obsah dopisu odsoudili se slovy, že nebyl vůbec konkrétní. „Chyběla klíčová věc, které si všichni nevšimli, a sice to, kolika kauz, které jsou mezi státním zastupitelstvím a GIBS, se to vlastně týká,“ řekl v reakci na dopis například poslanec ODS a člen bezpečnostního výboru Pavel Žáček. Kolika kauz se to týkalo, ale Zeman neprozradil, a to z důvodu, že je vázán povinností mlčenlivosti. „Rád bych si o tom popovídal, bylo by to pro všechny zajímavé a možná by to pomohlo veřejnosti, mně i státnímu zastupitelství. Můžu ale říct jen, že to bylo v řádech desítek kauz,“ uvedl Zeman a dodal, že Žáček opomněl říct, že byl přítomen na zasedání bezpečnostního výboru, kde na tuto otázku dostal odpověď.

Pavla Zemana prý naštvalo hlavně to, že byl jeho dopis zveřejněn, jelikož jej považuje za intimní věc státního zastupitelství. „Zásadně odmítám, aby se toto zveřejňovalo. Interpretace, že jsem to byl já, kdo nabil Babišovy argumenty, s tím nic neudělám,“ vyjádřil se nejvyšší státní zástupce, který zopakoval, že kvůli povinnosti mlčenlivosti, která je mu svatá, na to nemůže nijak reagovat. „Já se s vámi nepustím tady do rozstřelu, abych obhajoval, co jsem napsal, stojím si za tím. Tvrdím, že je to věcné, sice kritické, ale pochybení, která jsou tam obsažená, jsou závažná. Buď mi to jako nejvyššímu státnímu zástupci věřit budete, nebo ne,“ sdělil.

Jak již bylo zmiňováno v dopise, Zeman o Murínovi psal jako o bezpečnostním riziku, což se týkalo případu, kdy Murín sepsal hlášení, že unikla utajovaná informace, na výslechu poté však nechtěl uvést konkrétní zdroj. Moderátorka připomněla, že Zeman pak v dopise psal, že lhal státnímu zástupci při výslechu, což je poměrně vážné podezření. Jestli proto pak podali podnět na NBÚ, aby mu vzali bezpečnostní prověrku, je-li bezpečnostním rizikem, Zeman opět neprozradil. „Nemohu říci, jak to bylo, zrovna tohle říkat nebudu, jsem vázán povinností mlčenlivosti, to ctím a nepřekročím. Na to asi budeme narážet často. Jen řeknu, že se to celé odehrálo trochu jinak, než zní toto tvrzení,“ dodal.

O pochybení Michala Murína státní zastupitelství sepsalo hlášení, které odeslalo i tehdejšímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ten však tuto věc odložil a nevyvodil z toho žádný kárný postih vůči Michalu Murínovi. Naopak Andrej Babiš o té samé věci hovoří jako o zásadním selhání a ohrožení demokracie. „To, že to každý viděl jinak, je však pouze úhel pohledu,“ uzavřel Zeman s tím, že to nedokáže vysvětlit, jelikož se nevciťuje do situace ani pana Sobotky, ani premiéra Babiše.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA: Rušíme přijímací testy. Znevýhodňují chudé a barevné

10:57 USA: Rušíme přijímací testy. Znevýhodňují chudé a barevné

Právě v den, kdy opustil Bílý dům prezident Donald Trump, aby byl vystřídán administrativou Joea Bid…