Berlín a s ním i celé nacistické Německo kapitulovaly 8. května 1945. Největší bitva posledních týdnů druhé světové války se však odehrála v pětitisícovém Seelowě na východě země. „Každý, kdo se zabývá historií a kulturou vzpomínání, ví, že ruští a ukrajinští vojáci tu bojovali společně a osvobodili nás,“ řekla Sina Schönbrunnová (SPD), poslankyně braniborského zemského parlamentu.
Dostavil se bez pozvání
Navzdory varování úřadů se ceremoniálu na sovětském válečném hřbitově zúčastnil také ruský velvyslanec v Německu Sergej Nečajev. Přijel bez pozvání, místním politikům ovšem jeho účast nevadila. „Je nejvyšším představitelem své země tady v Německu a já ho těžko mohu vyhodit ze sovětského válečného hřbitova. A ani nevidím důvod. Nejde o tu slavnou sovětskou armádu, jak se vždycky říkalo, ale o to, že tři týdny před koncem války tady umřely desítky tisíc lidí,“ uvedl Friedemann Hanke (CDU), zástupce zemské rady.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.