Němci podkopali stabilitu. Odborník na energie popsal temnou budoucnost

19.03.2026 20:14 | Monitoring

Expert na strategický rozvoj v energetice Zdeněk Fousek v podcastu Vysoké napětí zpochybňuje smysluplnost uzavírání jaderných elektráren a varuje před oslabením energetické bezpečnosti. Zdůrazňuje, že skutečná bezpečnost stojí na vlastních zdrojích a schopnosti je ubránit, což podle něj EU nemá a dostává se do stále křehčí situace.

Němci podkopali stabilitu. Odborník na energie popsal temnou budoucnost
Foto: Youtube
Popisek: Zdeněk Fousek

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová připustila, že evropský odklon od jádra byl chybou. V minulosti sama jako poslankyně CDU v roce 2011 hlasovala pro konec jádra v Německu.

Zdeněk Fousek k tomu dodává, že rozhodně nepovažuje za „smysluplné a racionální“ uzavření jaderných elektráren a už vůbec ne způsobem, kterým k němu došlo. „Je to naprosto absurdní,“ uvádí v podcastu zaměřeném na energetiku.

Německo si podkopalo vlastní stabilitu

Německo se podle Fouska dostalo do současné situace zbytečně, když opustilo dříve velmi stabilní a vyvážený energetický mix. Připomíná, že byl postaven na rovnoměrném rozdělení mezi jádro, uhlí a plyn, což zajišťovalo vysokou odolnost systému i při výpadku některého zdroje. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Myslím si, že, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 20.03.2026 7:01:27
pokud je to ještě možné, tak bychom se měli zaměřit na vlastní energetickou soběstačnost, vystoupit z energetické burzy a řídit se heslem, nejprve energii pro ČR, přebytek prodám za tržní cenu. A měli bychom v tomto směru spíše spolupracovat se Slovenskem, Maďarskem, Polskem, případně Rakouskem. Pro Německo jsme jen kolonie, kterou vysává. Hrubou chybou bylo i ukončení těžby uhlí a uhelných elektráren. Pokud si necháme do naší energetiky zasahovat bruselské šílence a vysávat jí Německem, tak skončíme jako zaostalá agrární zem s chudým obyvatelstvem.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Tajemný Zeman: Přečtěte si pravdu o „jednom řediteli tajné služby“

11:25 Tajemný Zeman: Přečtěte si pravdu o „jednom řediteli tajné služby“

Bývalý prezident Miloš Zeman s nakladatelstvím Olympia připravil reedici knihy Jak jsem se (ne)mýlil…