Němci si snad zase myslí, že nemusí respektovat svobodu druhých, varuje Joch

12.07.2019 9:54

Když jednatřicetiletá německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Rackete porušila italské zákony a přes výslovný odpor úřadů dopravila na ostrov Lampedusa desítky nových žadatelů o azyl, mnozí Němci jí začali tleskat. Jenže podle ředitele Občanského institutu a konzervativního publicisty Romana Jocha nebylo proč jí tleskat. Zachovala se totiž stejně jako před osmdesáti lety jiní Němci, kteří si také mysleli, že mohou ignorovat práva druhých.

Němci si snad zase myslí, že nemusí respektovat svobodu druhých, varuje Joch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch
reklama

Když si Němci před osmdesáti lety mysleli, že mohou ignorovat práva druhých států a rozhodli se, že všem vnutí svou vůli, rozpoutali druhou světovou válku. Romanu Jochovi se zdá, že se teď Němci začínají chovat dost podobně. Vždyť německá kapitánka neziskovkářské lodi Sea Watch 3 Carola Rackete neudělala nic menšího, než že ignorovala vůli italských demokraticky zvolených politiků, kteří se rozhodli omezit imigraci do své země, upozornil Joch v textu pro páteční Lidové noviny.

Mnozí lidé namítají, že se kapitánka zachovala správně, když z moře zachránila desítky lidských bytostí a přivezla je na italskou půdu, Její němečtí spoluobčané uspořádali na podporu kapitánky dokonce sbírku. Jenže podle Jocha to není tak jednoduché. Nemocným lidem nikdo neupírá právo na záchranu, ale imigrační politika jako taková musí mít podle publicisty své meze. O tom, koho na své území pustí, si musí rozhodovat suverénní země sama, a toto právo německá kapitánka jednoznačně obešla.

„Nárokovala – uzurpovala – si osobní právo veta nad italským právem. Z hlediska jak demokracie, tak svobody lidí vládnout si je její počínání neobhajitelné. Vede přes anarchii k tyranii. Pokud je hrdinkou v dnešním Německu, nepříjemně to připomíná Německo z dob jiných, kdy si taky myslelo, že nemusí respektovat demokracii a svobodu si vládnout lidí v zemích dalších a nárokovalo – uzurpovalo – si nad nimi absolutní svévolnou moc,“ uzavřel varovně Joch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

12:13 „Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

V nedělní Partii se setkali vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a předsedkyně T0P 09 Markéta Pekarov…