Němci zděšeně zírají na nový cenzorský zákon o internetu. A zdaleka to nejsou jen "extremisté" z AfD

06.01.2018 6:53

V Německu od začátku roku platí zákon, podle něhož je tvrdě postihováno šíření nenávistných či xenofobních názorů na internetu. Pomalu se naplňuje to nejhorší, před čím odpůrci zákona varovali, píše sobotní MF Dnes.

Němci zděšeně zírají na nový cenzorský zákon o  internetu. A zdaleka to nejsou jen "extremisté" z AfD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto
reklama

Od 1. ledna 2018 platí v Německu zákon, který zakazuje šířit nenávistné, xenofobní či jinak závadné názory na internetu.  Provozovatelé sociálních sítí mají povinnost tento závadný obsah odstraňovat. Do čtyřiadvaceti hodin. Ve zvláštních případech do týdne. Pokud provozovatelé závadný obsah neodstraní, hrozí jim obří pokuty.  

Nový zákon nejhlasitěji kritizují poslanci radikální Alternativy pro Německo (AfD), jelikož zákon dopadl především na ně. Jenže nejen na ně. Provozovatelé sociálních sítí pro jistotu mažou i vtipy, které by mohl někdo označit za závadné. Nová legislativa tak tvrdě dopadá i na satirické časopisy. Slábne svoboda slova.

Na tom se shodují jak zastánci AfD, tak liberálně smýšlející Němci. Dva tábory, které si jinak nemohou přijít na jméno, dnes táhnou za jeden provaz.

„Poté, co německý satirický měsíčník Titanic v nadsázce zopakoval slova místopředsedkyně AfD Beatrix von Storchové o ‚znásilňujících hordách muslimských mužů‘, Twitter stejně jako v případě von Storchové internetový účet časopisu zablokoval. Mezi Němci pak začaly kolovat výzvy jako ‚svoboda satiře‘ a znovu se vrátilo i motto ‚je suis Charlie‘ odkazující na francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo, jehož redakci v lednu 2015 vyvraždili radikální islamisté. Německá média přitom také informují o případech, kdy se uživatelé vzájemně nahlašují z osobních pohnutek,“ píše deník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

11:34 Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

Může záklek na krk někoho udusit? Tuto otázku se rozhodl zodpovědět reportér ČT Richard Samko pro vš…