Němci zděšeně zírají na nový cenzorský zákon o internetu. A zdaleka to nejsou jen "extremisté" z AfD

06.01.2018 6:53

V Německu od začátku roku platí zákon, podle něhož je tvrdě postihováno šíření nenávistných či xenofobních názorů na internetu. Pomalu se naplňuje to nejhorší, před čím odpůrci zákona varovali, píše sobotní MF Dnes.

Němci zděšeně zírají na nový cenzorský zákon o  internetu. A zdaleka to nejsou jen "extremisté" z AfD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Od 1. ledna 2018 platí v Německu zákon, který zakazuje šířit nenávistné, xenofobní či jinak závadné názory na internetu.  Provozovatelé sociálních sítí mají povinnost tento závadný obsah odstraňovat. Do čtyřiadvaceti hodin. Ve zvláštních případech do týdne. Pokud provozovatelé závadný obsah neodstraní, hrozí jim obří pokuty.  

Nový zákon nejhlasitěji kritizují poslanci radikální Alternativy pro Německo (AfD), jelikož zákon dopadl především na ně. Jenže nejen na ně. Provozovatelé sociálních sítí pro jistotu mažou i vtipy, které by mohl někdo označit za závadné. Nová legislativa tak tvrdě dopadá i na satirické časopisy. Slábne svoboda slova.

Na tom se shodují jak zastánci AfD, tak liberálně smýšlející Němci. Dva tábory, které si jinak nemohou přijít na jméno, dnes táhnou za jeden provaz.

„Poté, co německý satirický měsíčník Titanic v nadsázce zopakoval slova místopředsedkyně AfD Beatrix von Storchové o ‚znásilňujících hordách muslimských mužů‘, Twitter stejně jako v případě von Storchové internetový účet časopisu zablokoval. Mezi Němci pak začaly kolovat výzvy jako ‚svoboda satiře‘ a znovu se vrátilo i motto ‚je suis Charlie‘ odkazující na francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo, jehož redakci v lednu 2015 vyvraždili radikální islamisté. Německá média přitom také informují o případech, kdy se uživatelé vzájemně nahlašují z osobních pohnutek,“ píše deník.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…