Němcová a Pekarová cupují Válkovou na kusy. Jenže exministryně tvrdě otočila. Jde o její minulost

09.01.2020 16:40

Někdejší ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Helena Válková by se mohla stát příští českou ombudsmankou. Jenže má problém. Před rokem 1989 byla členkou komunistické strany a podle serveru Info.cz členkou velmi aktivní, protože se údajně podílela na formování zákonů proti disidentům. Miroslava Němcová se za to do Válkové pořádně obula. A nebyla sama. Válková však odmítá, že by jednala proti disidentům.

Němcová a Pekarová cupují Válkovou na kusy. Jenže exministryně tvrdě otočila. Jde o její minulost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Válková
reklama

Stávající ombudsmanka Anna Šabatová za pár týdnů skončí ve funkci české ombudsmanky. Vyprší jí mandát. Teoreticky by ji mohla nahradit např. exministryně spravedlnosti za hnutí ANO Helena Válková. Má však problém. Nikdy se netajila tím, že před listopadem 1989 byla členkou komunistické strany. V rozhovoru pro Reflex.cz sice tvrdila, že sice nebyla tak statečná jako disidenti, ale o lidská práva se zajímala a snažila se v této oblasti dělat vše, co bylo v jejích silách.

Server Info.cz však popsal komunistickou minulost Heleny Válkové zcela jinak, upozornil, že pozdější ministryně za komunistických časů spolupracovala s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, známým i z filmových týdeníků, kde na přelomu 40. a počátku 50. let řval na lidi toužící po svobodě, tehdy sedící na lavici pro obžalované, že jsou zrádci a přisluhovači imperialistů. Podílel se i na komunistické justiční vraždě Milady Horákové, která na počátku ledna obdržela in memoriam ocenění od slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

„Smyslem výkonu trestu odnětí svobody je chránit společnost, vést odsouzeného k řádnému životu, k dodržování socialistického právního řádu a pravidel socialistického soužití,“ napsala Válková s Urválkem v časopise Prokuratura v roce 1979 a hájila právo režimu tlačit odpůrce komunistů do kouta různými zákazy, jako např. zákazem změny zaměstnání, zákazem navštěvovat určitá místa a tak podobně.

Na postoj Válkové za minulého režimu upozornil také historik Petr Blažek.

Poslankyně Miroslava Němcová za to na Válkové nenechala nit suchou.

Poslankyně za hnutí ANO JUDr. Helena Válková se v době komunistického totalitního režimu věnovala obhajobě institutu ochranného dohledu, který byl převzat ze sovětské praxe. Přitom musela vědět, že v naší zemi sloužil i k perzekuci politických odpůrců režimu a byl hojně využíván k šikaně disidentů zejména po vzniku Charty 77. JUDr. Helena Válková toto téma zpracovávala v odborných textech, jeden z nich vytvořila ve spolupráci s nechvalně známým JUDr. Urválkem, na jehož kontě je řada justičních vražd, nejznámější je jeho podíl na odsouzení a zavraždění Milady Horákové. To, že Helena Válková zastává funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva a oznamuje kandidaturu do funkce veřejné ochránkyně práv, je ve světle informací o jejím působení před rokem 1989 skandální. Je výsměchem všem odpůrcům a obětem komunistického režimu v naší zemi. Zároveň jde o další mimořádné selhání premiéra i prezidenta, kteří ji podporují. ODS její nominaci na jakoukoli funkci spjatou s obhajobou lidských práv považuje za nepřijatelnou a odmítá ji,“ uvedla Němcová.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se vyjádřila v podobném duchu.

Zatímco Otakar Motejl obhajoval za normalizace politické vězně a současná ombudsmanka byla za minulého režimu vězněna, paní Válková byla zarytou členkou KSČ a jak je vidět, s komunistickými prokurátory se aktivně podílela na potlačování práv disidentů a nepohodlných občanů. Pro mě absolutně nemá morální kvality pro funkci veřejné ochránkyně práv ani zmocněnkyně vlády pro lidská práva. TOP 09 Helenu Válkovou určitě nepodpoří,“ uvedla předsedkyně TOP 09 pro Echo24.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček oponoval, že by se k celé věci měla vyjádřit především sama Helena Válková.

A ta to skutečně udělala.

To je příšerné. Je to tak urážlivé a nepravdivé! Institut ochranného dohledu, na kterém jsem v institutu dělala, byl politicky zneužit,“ sdělila bývalá ministryně spravedlnosti Deníku N. Zdůraznila navíc, že s Urválkem za minulého režimu spolupracovalo víc lidí a ona sama netušila, co je zač.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak a hotovo. Pavel Novotný se vztekal a bude znova: ODS se ozvala

19:31 Tak a hotovo. Pavel Novotný se vztekal a bude znova: ODS se ozvala

Pavel Novotný, svérázný politik ODS a starosta pražských Řeporyjí, do Sněmovny definitivně kandidova…