Němcová v ČT vychovávala Babišovu poslankyni: Jste ve Sněmovně nová, chovejte se slušně a korektně

20. 11. 2017 23:33

Dnešním dnem byla zahájena ustavující schůze Poslanecké sněmovny. Noví poslanci se tak poprvé sešli po sněmovních říjnových volbách. Jak hodnotí vyjednávání první ustavující schůze poslankyně Poslanecké sněmovny Taťána Malá z ANO a Miroslava Němcová z ODS, se ptal moderátor Daniel Takáč v pořadu Události, komentáře na ČT24.

Němcová v ČT vychovávala Babišovu poslankyni: Jste ve Sněmovně nová, chovejte se slušně a korektně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová

„Z dnešní ustavující schůze Poslanecké sněmovny jednoznačně vyplývá to, že hnutí ANO je připraveno diskutovat. To, co se stalo ohledně mandátového a imunitního výboru, je příkladem toho, že jsme ochotni v některých věcech ustoupit a jednat,“ řekla na úvod Malá.

To, jak bude vypadat další jednání Poslanecké sněmovny a zda bude lepší než to první, které bylo velmi chaotické, se podle Taťány Malé teprve ukáže. „My jsme každopádně diskusi otevření a nemyslím si, že je špatně měnit v průběhu jednání rozhodnutí,“ dodala.

Přesto ale není zvykem, byť debaty bývají sáhodlouhé, aby se ustavující schůze ve sněmovně nesly v tak nepřehledném duchu a dohadovaly se detaily, jestli třináct, nebo devatenáct členů. „Není to detail, je to zásadní věc,“ zdůraznila poslankyně Malá s tím, že samozřejmě něco by předjednáno být mělo, ale dnes se neudálo nic tak špatného.

„To jednání o ustanovení sněmovny bylo velmi chabé a naprosto selhalo, alespoň co se týče jednání mandátového a imunitního výboru,“ reagovala Němcová z ODS. Podle ní Babiš jezdí více po mítincích, než aby se věnoval vyjednávání o Poslanecké sněmovně. „Zeman navíc za Babiše ve vyjednávání o vládě supluje, zatímco Babiš si dělá další kampaň. Faltýnek zkouší sněmovnu sestavit, ale tak, že s nikým nemluví,“ řekla Němcová.

ANO chtělo snížit počet mandátového a imunitního výboru na jedenáct z dosavadních patnácti. „V minulém období bylo sedm stran ve sněmovně a výbor měl patnáct členů, teď je devět stran ve sněmovně a hnutí ANO přišlo s jedenácti,“ nechápe Němcová.

Pokud bude mít však mandátový a imunitní výbor pouze jedenáct členů, mělo to podle Malé zajistit menší riziko úniku informací, efektivnější práci a jednodušší rozhodování. „O to jistě nešlo, šlo jen o jistotu mít posichrováno vydávání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání,“ míní Němcová. Na to Malá reagovala už jen neveřícným kroucením hlavy.

Proč si ANO v mandátovém a imunitním výboru prosadilo členů devatenáct, Malá zdůvodňuje tím, že devatenáct je liché číslo a nehrozí, že se bude výbor rozhodovat nerozhodně. Tvrdí také, že cílem nebylo získat většinu. „Mandátový a imunitní výbor je výbor, o který nikdo zájem neměl. Najednou se okolo toho strhla obrovská bitka a diskuse o počtu jeho členů,“ upřesnila s tím, že ostatním ANO ustoupilo v tolika věcech a toto by měli brát jako kompenzaci.

„Pokud říkáte, co vše jste jako hnutí ANO nabídli, tak jsme se zatím ale nikam neposunuli, pouze k bodu čtyři ustavující schůze, a to byl mandátový a imunitní výbor,“ poznamenala směrem k Malé ironicky Němcová a dodala, že ANO zatím nabízelo jen okamurovcům a komunistům, jen aby pojistilo, co potřebuje pro své záměry.

Nakonec Němcová dala Malé jednu výchovnou radu a připomněla, aby čtyři strany Demokratického bloku nenálepkovala nadále Kalouskovým blokem a jako nová členka sněmovny se chovala slušně a korektně. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

21:10 Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

Dechberoucí závěrečný ceremoniál dnes ukončil zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. O „ro…