Němcům palác prodat nesmíme, burcuje Suverenita

26.04.2013 16:30

Suverenita vyzvala vládu premiéra Petra Nečase (ODS) k ukončení jednání o prodeji Lobkovického paláce. Strana tvrdí, že by si český stát měl ponechat své historické klenoty. Informuje server Prvnízprávy.cz.

Němcům palác prodat nesmíme, burcuje Suverenita
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Bobošíková, šéfka Suverenity
reklama

Česká vláda nesmí prodávat národní kulturní památky a Lobkovický palác k nim patří. O chystaném prodeji paláce informoval deník Právo s tím, že by ho mělo koupit Německo za 670 milionů korun. SRN zde má od roku 1974 ambasádu.

Odmítáme liché argumenty německé vlády

„Respektujeme běžnou zvyklost, kdy tyto paláce slouží jako reprezentativní sídla zastupitelstev různých zemí, ale jsou stále českým majetkem. Odmítáme lichý argument německé vlády, která projevila zájem o koupi, prý proto, že Lobkovický palác považuje za součást svých dějin, protože právě do jeho zahrad se v roce 1989 uchýlily tisíce občanů tehdejší NDR, aby si vymohly vystěhování do SRN. Podle stejné logiky by mohlo požádat Rusko o koupi Reichstagu, protože je přece součástí historie Rudé armády,“ tvrdí místopředsedkyně Suverenity Jana Volfová.

Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková k tomu dodala, že Lobkovicové budovu v roce 1927 prodali za výhodnou cenu československému státu. Ten ji koupil pro potřeby ministerstva školství a národní osvěty. Sídlily zde různé instituce – Památkový úřad, Slovanský ústav, Archeologický ústav, Orientální ústav, Masarykova akademie práce a další.

Vláda se chce zbavit vzpomínek na vzdělaný a kulturní český národ

„Možná se chce vláda spolu s Lobkovickým palácem zbavit i vzpomínek na vzdělaný a kulturní český národ, který byl schopen bojovat za svoji suverenitu a sebeurčení,“ myslí si Bobošíková.

Země, která prodává výjimečné historické památky, se podle Bobošíkové zbavuje symbolů své historie a připravuje se na ztrátu suverenity.

Strana bojuje proti prodeji Lobkovického paláce dlouhodobě. V roce 2010 to měla ve svém volebním programu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

21:30 „To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí do Moskvy neodletí.…