Němeček, Ludvík, Heger. Kandidáti se prý děsí, co na ně před volbami vytáhnou Babišovi auditoři

04.10.2014 7:22

Sobotní MF Dnes píše o auditech, které Ministerstvo financí provádí v desítkách nemocnic. Auditoři vyslaní Andrejem Babišem se zaměřují na čerpání evropských dotací a jejich nálezy prý ohrožují politiky ČSSD či TOP 09. Draze totiž nakupovala i nemocnice vedená současným ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD).

Němeček, Ludvík, Heger. Kandidáti se prý děsí, co na ně před volbami vytáhnou Babišovi auditoři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Projednávání novely daňového zákona, zvláštěpak zavedení třetí snížené sazby DPH
reklama

Jde zatím o předběžný závěr auditu ve Fakultní nemocnici Ostrava, kterou šéfoval současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Nemocnice za jeho vedení podle auditorů nehospodárně nakoupila čtyři přístroje a vybavení pro onkologické centrum, na něž dostala 86 milionů korun z evropských fondů. Zpráva tvrdí, že je pořídila o 5 až 15 procent dráž.

A to údajně není jediný příklad nehospodárnosti. Ostravská nemocnice prý také zbytečně draho pořídila pro traumatologii počítačový tomograf. Auditoři shledali obě výběrová řízení na dodavatele za špatně vedená. Celkem by nemocnice měla vrátit 25,2 milionů korun.

Šéfové nemocnic se ohrazují proti závěrům auditorů

Ministr Němeček ale odmítá, že by se nakupovalo za vyšší ceny, než bylo třeba. „Nákupy byly opakovaně kontrolované Ministerstvem pro místní rozvoj, finančním úřadem i NKÚ,“ uvedl pro MF Dnes. Připouští údajně pouze drobná pochybení a poukazuje na skutečnost, že férovou cenu potvrdily i nezávislé posudky.

Současný ředitel ostravské nemocnice David Feltl stojí za Němečkem a tvrdí, že proti závěrům auditu se hodlá bránit třeba i u soudu. „Nevrátíme ani korunu,“ říká s tím, že při nákupech by postupoval stejně jako jeho předchůdce. Zákony podle něj rozhodně porušeny nebyly. „Je to hon na čarodějnice,“ míní mluvčí ostravské nemocnice Tomáš Oborný.

Ředitel Feltl zdůrazňuje, že špitál vybíral dodavatele v soutěžích. „Nákupy jsme rozdělili na menší celky, takže dodavatelů bylo víc. Jsme si jistí, že předražené nejsou. Nechali jsme si zpracovat znalecké posudky, které jasně říkají, že přístroje byly zakoupené za ceny v místě a čase obvyklé,“ vysvětluje. Na tvrzení, že některé z přístrojů jiné nemocnice pořídily levněji, odpovídají, že nejde o shodné věci a liší se prý i jejich software.

Konečná zpráva bude v prosinci

Závěry kontrol nejsou ještě definitivní. Ředitelé podle MF Dnes dostali jen návrhy, k nimž se vyjádří a dodají připomínky.  „Celý audit máme poslat do Bruselu do poloviny prosince,“ říká náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Deník dále uvádí, že Babišovi auditoři našli nesrovnalosti i v motolské nemocnici, kterou řídí současný kandidát ČSSD na primátory Prahy Miloslav Ludvík nebo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Té zase šéfoval minulý ministr zdravotnictví z TOP 09 Leoš Heger. Šéfové nemocnic už přišli se společným prohlášením, v němž se proti závěrům auditorů ohrazují.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politika? Tohle Karla Gotta rozčílilo. Ale i to bude ve filmu

9:53 Politika? Tohle Karla Gotta rozčílilo. Ale i to bude ve filmu

Režisérka a kameramanka Olga Malířová Špátová natočila dokument o Karlu Gottovi, který zanedlouho pů…