Německá ministryně: Vznikne výcvikový projekt pro armádní mediky

18.07.2020 6:51

Evropské armády by měly podle německé ministryně obrany Annegret Krampové-Karrenbauerové spolupracovat ve zdravotnictví. Uvedla to po jednání se svým českým protějškem Lubomírem Metnarem (za ANO) v Praze. Pandemie koronaviru podle ministryně ukázala, že armády jsou schopny pomoci. Pro případ podobné situace je podle ní ale třeba, aby zdravotnické jednotky byly schopny spolupracovat a být spolu nasazeny. K tomu vznikne nový výcvikový projekt.

Německá ministryně: Vznikne výcvikový projekt pro armádní mediky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

Krampová-Karrenbauerová zmínila také ekonomické dopady pandemie. „Je důležité, aby stát mohl stabilizovat průmysl státními zakázkami a financemi,“ konstatovala. Dodala, že otázka výzbroje armád souvisí s průmyslem evropských zemí a zaměstnaností.

Bez zabíhání do detailů dnes ministři zmínili největší českou zbrojní zakázku na dodávku obrněných vozidel pěchoty. Vedle německé firmy Rheinmetall Defence se o zakázku 200 vozů v sedmi modifikacích ucházejí také švédská a španělská firma. „Projekt je v přípravné fázi, teprve budeme připravovat výzvu k závazným nabídkám,“ uvedl Metnar. Ministryni informoval o prodloužení harmonogramu přípravy nákupu. Počáteční rozhodnutí o výběru jednoho ze tří účastníků očekává koncem letošního nebo začátkem příštího roku. „Musí být zachovány rovné podmínky pro všechny tři potenciální dodavatele,“ zdůraznil.

„Jsem ráda, že se uvažuje i o německé technologii,“ uvedla Krampová-Karrenbauerová. Doplnila ale, že vzhledem k fázi přípravy tendru je „politický zásah zakázán“. Metnar zmínil už fungující spolupráci zemí v komunikačních technologiích. V obranném průmyslu mají podle něj velký potenciál.

Německá ministryně obrany do Česka přijela po pěti letech. Naposledy Česko navštívila v roce 2015 Ursula von der Leyenová, která teď vede Evropskou komisi. Krampová-Karrenbauerová ji ve funkci nahradila. S von der Leyenovou Metnar jednal loni v Berlíně. V pátek ministři jednali o tvorbě nového evropského rozpočtu, vzájemné spolupráci, například o společném výcviku.

Ohledně aliančních záležitostí Metnar po jednání uvedl, že Česko dál počítá se společným působením českých a německých vojáků v pobaltské předsunuté přítomnosti NATO v Litvě. Ministři hovořili také o společném působení na misi v Mali, kterou teď česká armáda vede, a o spolupráci v bojové skupině EU, ve které od začátku července čeští vojáci pod německým vedením působí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …