Německé noviny: Češi prahnou po upřímnosti, chtějí druhého Havla

17.11.2014 20:44

Masivní protesty proti českému prezidentovi Miloši Zemanovi zastínily dnešní vzpomínkové akce na sametovou revoluci v Československu. Uvedla to agentura DPA podobně jako další německá média s tím, že lidé pískáním a skandováním demonstrovali proti Zemanovu proruskému postoji. Deník Die Welt míní, že Češi chtějí „integritu a upřímnost - v zásadě druhého Havla".

Německé noviny: Češi prahnou po upřímnosti, chtějí druhého Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto
reklama

DPA si povšimla, že pískání a křik davu polevily, když projev přednášel německý prezident Joachim Gauck, zatímco během Zemanova vystoupení demonstranti skandovali pozměněný sametový pokřik „Miloše do koše", který původně před 25 lety mířil na generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše.

„Lidé, kteří se na Národní třídě sešli na základě výzvy na Facebooku, jsou z hlavy státu frustrovaní. V rozhlase se vyjádřil vulgárně jako v hospodě nejnižší cenové skupiny. Před několika dny chválil v Číně tamní režim, od kterého se chce údajně učit, jak stabilizovat hospodářský růst a demokracii," poznamenal list Die Welt s tím, že ještě v předvečer 17. listopadu Zeman prohlásil, že policejní zásah před 25 lety proti studentské demonstraci tak hrozný nebyl.

Protesty, které jsou podle Die Welt míněny samozřejmě vážně, mají i svou humornou stránku. „I v tom, jak Češi demonstrují. S podomácku udělanými transparenty z rozpadajících se banánových krabic, které jen tak tak přečkají demonstraci," dodal německý deník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

14:04 Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

Novinář Bohumil Pečinka se ve svém komentáři ostře pustil do premiéra Babiše. Za covid. Ministerstvo…