Německo: Krize? Hezká čísla. Ale je to vážné a nejde jen o virus

26.05.2020 7:17

Akcie německé letecké společnosti Lufthansa rostly téměř o šest procent. Podle ekonoma Vladimíra Pikory se to může jevit jako dobrá zpráva, jako by byla německá ekonomika po koronavirové krizi z nejhoršího venku. Jenže zdání klame. Pikora na několika číslech ukázal, že německá ekonomika je na tom zle.

Německo: Krize? Hezká čísla. Ale je to vážné a nejde jen o virus
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora
reklama

Česká ekonomika je úzce provázaná s tou německou. Říká se, že když si německá ekonomika kýchne, tak česká na několik dnů ochoří. Takže pokud koronavirová krize zasáhla německou ekonomiku, tu českou to bude citelně bolet.

Anketa

Podporujete návrh, aby se v českých obchodech povinně prodávalo až 85 % českých potravin?

91%
9%
hlasovalo: 10078 lidí

Na první pohled by se mohlo zdát, že je německá ekonomika po koronavirové krizi z nejhoršího venku. Novinové titulky jsou prý plné optimismu a akcie letecké společnosti Lufthansa vzrostly takřka o šest procent. Nálada podnikatelů se zlepšila. Znamená to tedy, že bude líp?

Ekonom Vladimír Pikora, manžel ekonomky Markéty Šichtařové, tvrdí, že německá ekonomika na tom není dobře. To, že se v květnu zlepšila nálada podnikatelů, ho prý nijak nepřekvapuje, protože to, že bude květen lepší než duben, muselo být podle jeho názoru jasné takřka každému.

„Realita je tedy taková, že se německá ekonomika odrazila ode dna, ale stále se topí a je daleko od hladiny, kde bude dýchat. To není žádné světlo na konci tunelu. To si jen někdo básní do kapsy. To, že bude květen lepší než duben, muselo být snad jasné každému, ale ještě to není argument k oslavě. Titulky jsou zavádějící, asi jako kdybych napsal, že Šichtařová do sebe otočila půl litru a bez studu sedla za volant. A už bych nedodal, že v půllitru byla voda. Jenže algoritmy, které dnes obchodují na trzích, titulky takhle nezkoumají. Rozpoznají optimistický a pesimistický titulek – a ty dnešní byly optimistické. A proto algoritmy nakupují i nemocné akcie,“ varoval Pikora.

A pokud jde o akcie Lufthansy, Pikora má jasno. Akcie letecké společnosti narostly, protože vláda kancléřky Angely Merkelové oznámila, že Lufthanse pomůže částkou devět miliard eur.

„Kdyby roboty víc analyzovaly čísla, viděly by, že německý obrázek ekonomiky není dobrý. Německý statistický úřad dnes zveřejnil podrobnosti o růstu HDP za první kvartál. Investice mezičtvrtletně poklesly o 6,9 %. Ve stavebnictví přitom investice rostly. Pokles se tedy projeví hlavně v technologii. Soukromá spotřeba poklesla o 3,2 % a exporty o 3,1 %. Lidé tedy hodně šetřili. V únoru byla přitom mezi lidmi ještě normální nálada. To ukazuje na pěkný propad ve druhém kvartále. On totiž už konec roku byl nedobrý. Po poslední revizi dat víme, že už v posledním kvartále 2019 ekonomika o desetinku procenta klesala. Německá ekonomika tak v roce 2019 poklesla ve druhém i čtvrtém kvartále. Problém tedy není jen COVID-19. Na krizi bylo zaděláno už před rokem,“ uzavřel varovně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lodičky Moniky Babišové a chudina u počítačů. Novinář Kmenta se pokusil o vtip...

12:06 Lodičky Moniky Babišové a chudina u počítačů. Novinář Kmenta se pokusil o vtip...

Politici v závěru roku prozrazují, jak se připravují na Vánoce. Čas od času se někteří politici a je…